Modern hagyomány

2012.11.01. - Stíluskommunikáció

DÍVA(t)bemutató az Andrássy úton

 

A Gombold Újra! – Divat a magyar elnevezésű programnak köszönhetően a hazai divat az elmúlt években újra bekerült a köztudatba, a kulturális élet körforgásába. A kezdeményezés követésének egy újabb kiemelkedő példája a szeptember 15-én megrendezett DÍVA(t)bemutató.

Az Opera előtti tér szombat este nemcsak a klasszikus zene kedvelőivel telt meg. Az Andrássy út ezúttal egy egyedülálló, összművészeti rendezvénynek adott helyet.

A Pentanónia és a Gombold újra!  tervezőinek kreációit egy látványos show-műsor keretében neves operaénekesek, táncművészek és a dalszínház művészei mutatták be.  A Magyar Állami Operaház, Terézváros Önkormányzata, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége (MKISZ), valamint a Forum Hungaricum annak érdekében fogtak össze, hogy szemléltessék a klasszikus és modern értékek ötvözését; mindezt egy olyan program keretei között, ahol a magyar kulturális élet legfőbb színterei és legkiemelkedőbb alakjai is képviselhették magukat[1].

A divatbemutatókat az Operaház homlokzatára vetített archív képanyaggal illusztrálták. A zenei kínálatban a klasszikus és a modern találkozását a “Hunyadi-nyitány remix” és a “Palotás remix” képviselte Dj Bootsie interpretációjában. Az Hunyadi László bemutatójára hangolva a divatbemutatón felbukkantak az opera jelmezei és díszletének egyes elemei is.

A program szervezői két olyan csapatot kértek fel ruháik bemutatására, ahol az „újragondolás” és a „hagyomány”, mint a tervezői munka alapjai jelennek meg.

A Pentanónia tervezői egy autentikusabb irányvonalat követve keverik a hagyományos, népies motívumokat a kortárs divatirányzatokkal. Ezzel szemben a Gombold újra! ruhái egy dinamikusabb, a különböző művészeti ágakat is ötvöző irányvonalat tükröznek.

A szombat esti bemutatón többek között Szegedi Kata, Lakatos Sándor, Sármán Nóra és az Erlen kreációit is megcsodálhatták az érdeklődők. [2]

Tomasovszki Beáta



Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook