Az élet a találkozások művészete

2013.01.27. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

Az élet a találkozások művészete – olvastam az üzenőfalon egy átlagos hétfő reggel. Tömény, szép gondolat, megannyi értelmezési lehetőséggel, jó indítása a hétnek. Mikor, kivel és mivel, milyen körülmények között találkozunk és, hogy felismerjük-e annak jelentőségét, meghatározó lehet későbbi sorsunk alakulásában. Művészet? Miért is ne! Legyen az egy interjú, vagy munkamegbeszélés, randi, vagy családi, baráti összejövetel, hozzáértést és szakértelmet kíván a felkészülés, a ráhangolódás. Milyen megragadó a reggel munka miatt igyekvő férfi rituáléja, a titkos pillanatok, a fürdőszoba és a gardrób között elkapott apró részletek, egy hosszú térdzokni, egy jól megválasztott mandzsettagomb. Vagy a randevúra készülődő nő vívódásai a tükör előtt, a számtalan felpróbált összeállítás, frizura és smink, de az állásinterjúra induló jelöltek bemutatkozó szereplése is kellő előkészületeket takar.

Vajon ugyanilyen gondosak és tudatosak vagyunk a virtuális találkozások esetében is? Jól tesszük, ha igen. Negyedik bőrünk az internet. Egyre többen és egyre többször ott éljük életünk kisebb-nagyobb részét. A cégek és a vállalkozások számára már megszokott a világhálón való célzott jelenlét, a marketingeszközök alkalmazása. De vajon mi, a közösségi és szakmai oldalakon regisztrált, átlagos, az alatti vagy a feletti felhasználók, fordítunk-e kellő gondot a mindent rögzítő világhálón magunkra és virtuális találkozásainkra?  Mennyire szándékos vagy esetleges a szereplésünk egy-egy oldalon? Tudatában vagyunk-e annak, hogy ott a termékek akár mi is lehetünk? Használjuk-e a közösségi oldalak erejét személyes márkánk építésében? Figyelünk-e a rólunk megjelenő adatok, fényképek mennyiségére és minőségére?

Részben, vagy egészben, a technika hatására megváltoznak a szokásaink. Gyakran virtuálisan járunk könyvtárba, ott nézünk filmeket, koncerttermek hangulatát próbáljuk otthonunkba varázsolni, betérünk a chat szobák melegében távol élő barátainkhoz, rokonainkhoz néhány jó szóra. Bármerre járunk az interneten, egy-egy kedveléssel, megosztással, vagy megjegyzéssel nyomot hagyunk magunk után. A nyomok pedig kirajzolnak egy személyes térképet rólunk, melynek értelmezésére környezetünk gyakran nem sok időt szán, s vannak, akik többet, mint szeretnénk. A személyes találkozókon 3-5 másodperc alatt kialakuló első benyomás a neten az idő töredékére csökken. Ahogyan a filmek, a reklámok, a zenei videók világának sokkoló mennyiségű, vibráló, erős képi és hanghatásai megváltoztatták a környezeti inger – sokszor zaj – iránti igényünket és tűrésküszöbünket az elmúlt évek során, úgy internetes megjelenésünkre is egyre gyorsabban és gyakran felületesebben kapunk jó vagy kevésbé szerencsés megítélést.

Az internetes jelenlét és a tudatos profilépítés világában rejlő potenciálok és veszélyek felismerése, kezelése a stíluskommunikáció része. Ahogy a külső és belső harmónia megteremtésének jelentősége ma már nem kérdés, a valóság és az internet közötti koherencia, eszközeinek tudatos használata is hangsúlyossá kell, hogy váljon. Most induló rovatunkban az internetes találkozások művészetét, többek között a munka és baráti kapcsolatok építését, ápolását, az internetes társkeresés sajátos szempontjait boncolgatjuk majd.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook