Steve Jobs stíluskommunikációja

2013.03.30. - Stíluskommunikáció

A minap egy konferenciára készülve ötleteket kerestem előadásomhoz. Akik ismernek, tudják, hogy régóta rajongok az Apple termékek iránt, ezért aztán arra gondoltam, nem is lehetne jobb tanítóm Steve Jobsnál. Így akadt kezembe Carmine Gallo: A prezentáció mestere  című könyve, amiben a számítógépzseni nyilvános szerepléseit elemezte.

Steve Jobs és a stílus kapcsán elsőre biztos mindenki az Apple guru legendás fekete garbó-farmernadrág-edzőcipő öltözékére gondol. Jobs tudatosan alakította ki ezt a laza sportos stílusát. Bár a legtöbb fotón kultikus garbójában látható, ez azonban számára csak “munkaruha” volt, a fiatalos, kreatív cég imidzséhez illően. Amikor viszont hivatalos üzleti megbeszélésre kellett mennie gazdasági szakemberekhez, akkor Brioni öltönyt vett fel.

A stílus azonban jóval több a külső megjelenésnél. A cégvezető rendszeresen tartott prezentációkat, amit aztán az Apple számítógép rajongó fiatalok százezrei követtek élőben az interneten szerte a világon. Miért volt ekkora sikere? Véleményem szerint azért, mert hiteles volt a stíluskommunikációja. Kiállni ekkora nyilvánosság elé nem könnyű feladat, még azoknak sem, akiknek nem okoz gondot a szereplés. Ahhoz, hogy hiteles legyen az összkép, nem elég a jó megjelenés és a szakmai felkészültség. Nyelvi kifejezésmódunk, a nonverbális megnyilvánulásaink, a mozgáskultúránk döntően meghatározzák, hogy sikeres -e a kommunikációnk, és hogy összhangban vannak -e ezek a részletek. Egy-egy ilyen előadáson ugyanis hamar kiütközne minden diszharmónia.

Carmine Gallo könyvében ezeket az elemeket vizsgálja. Gyakorlati útmutatót ad, hogy miként készüljünk fel egy nyilvános szereplésre, amiket aztán mindenki fel tud használni következő prezentációi során.

Steve Jobs papíron tervezte meg előadásainak a felépítését. Gyakran alkalmazta a hármas tagolási módszert, ami már a népmeséknek és szónoklatoknak is hatásos eleme volt. Diaképeit sosem tűzdelte tele felsorolásokkal, mert figyelembe vette a pszichológiai kutatások eredményeit. A hallgatóság ugyanis elfárad és kikapcsol a lista szerű felsorolásoktól, mert az agy kategorizálni akar és változatosságot keres. A számokat soha nem önmagukban közölte, hanem valamihez viszonyítva, hogy könnyebben érthető és hatásosabb legyen. Steve Jobs nem volt szégyenlős és zárkózott kinyilvánítani érzelmeit a bemutatott termékeit illetően, amikért ő maga is rajongott. Szenvedélyes lelkesedése  így aztán hamar átragadt a jelenlévőkre is.  Tudatosan ügyelt a szemkontaktusra és a nyitott testtartásra, kézmozdulatokra, hogy hallgatóságával kapcsolatot teremtsen és megtartsa azt.

A könyvben még sok-sok ehhez hasonló hasznos tippet olvashatunk, hogy hatékonyabb legyen prezentációnk, és megnyerjük nézőinket.

Steve Jobs maximalizmusáról legendák keringenek. A legjobbat várta el magától, kollégáitól és a termékeitől is. Nem csak úgy kiállt és beszélt, hanem órákat gyakorolt a szereplései előtt, ahogyan a színészek is. Pontosan, előre megtervezett minden mondatot, humoros elemet. Amikor viszont élesben jelent meg, nyoma sem volt a görcsös merevségének, hanem egy magabiztos, hiteles embert láttam csak. Ekkor értettem meg igazán, hogy a stílus mennyire komplex fogalom, és milyen sok múlik a részleteken és a tudatosságon. Ki mástól is tanulhatnánk ezt meg, ha nem az egyik legkarizmatikusabb előadótól?

 

Jantay Kata

 

Steve Jobs avatási beszéde a Stanford Egyetemen:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mJPy2tC1lnk

 

Macbook Air bemutató:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ew49Wj_6u00

 

A cikkben említett könyv részletes adatai:

Gallo, Carmine 2010. Steve Jobs a prezentáció mestere- Hogyan legyünk őrült hatásos előadók? HVG Kiadói Rt., Budapest.

 

Kép forrása:

http://www.iowastatedaily.com/business/beyond/article_cf0461a2-ceb8-11e0-a22e-001cc4c002e0.html?mode=image&photo=0

 

 

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook