Ízek és illatok találkozása Szegeden

2013.04.07. - Stíluskommunikáció

Akik nyomon követik a stíluskommunikátor szak életét, biztosan tudják, hogy Zólyomi Zsolt parfümőr már négy éve tart nyilvános előadásokat az illatok titokzatos világáról a Szegedi Tudomyányegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán. Idén Mautner Zsófia, a Chilli és Vanilia című gasztroblog szerzője és egy meglepetésvendég, Jókuti András, a Világevő kalandvágyó bloggere is csatlakozott a parfümőrhöz, hogy a gasztronómia és a parfümipar határterületeire kalauzolják az érdeklődőket.

A Fizika auditórium levegőjében keveredtek a világ legtávolabbi zugaiból származó fűszereinek aromája és a bódító parfümök illata. Mautner Zsófi táskájából előkerültek a háztartásokban már jól ismert és az egzotikus hozzávalók is, melyek nemcsak ételeinket varázsolják ínycsiklandó fogásokká, hanem parfümök alapanyagaiként bőrünkön is csábítóvá válnak. A fűszer adok-kapok során úgy tűnt, hogy Zsófi nem tud kifogni a parfümőrön, hiszen a parfümkészítők is gyakran merítenek a kulináris élményekből. A közönség is megtapasztalhatta, hogyan idézi meg egy-egy illat a zöldségek zamatát, és milyen hatást érhetnek el egy-egy fűszer felhasználásával. A tonkabab kiválóan alkalmas desszertek ízesítéséhez, de marcipános, keserűmandulás aromájának köszönhetően pl. az Etro Heliotrop nevű kreációjának kölcsönöz édes illatot. A borskivonatot is előszeretettel használja a parfümipar, ha éppen figyelemfelkeltő hatást kíván elérni. A bors szinte lézerként hat az orrban, így ha egy ilyen illatanyagot tartalmazó parfümmel belépünk valahová, biztosan ránk szegeződnek majd a tekintetek.

A fűszerek kapcsán nemcsak a parfümipar titkaiba pillanthattunk be. Mautner Zsófi mesélt a köréjük szövődött legendákról, tippeket adott a felhasználásukhoz (pl. hogyan készítsünk házilag vanília-kivonatot), és Jókuti András körutazásain szerzett tapasztalatait is megosztotta a szegedi közönséggel. Mindeközben az orrok egy percig sem pihenhettek: sáfrány, kardamon, csillagánizs, kasszia, olivás, céklás és chilis fűszersók keringtek a sorok között, hogy képzeletben mi is részesei legyünk ennek a különleges utazásnak az ízek és illatok világába.

Tomasovszki Beáta

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook