Lúdtoll és tinta nélkül is illik…

2013.06.12. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

A régi idők szerelmes leveleinek illat-, szín- és formavarázsára az internetes társkeresőkön hiába várunk. Kinyíltak a határok, az esélyeink megnövekedetek a másik felünk megtalálásához, előszűrhetünk és szelektálhatunk, de „programozott” magánéletünk ismerkedéseit valahogy az illemszabályok már nem kísérik olyan szorosan.

 

Az utcán, nyilvános helyen az idegeneket magázódva szólítjuk meg. A netes társkeresők szupersztrádáin ez ritka, mint a fehér holló, bár a tisztelet és az udvarias indítás kulcstényező a kapcsolat további sikeres kimenetelében, virtuális és a valós térben egyaránt. Ezzel együtt az az izgalmas kis távolság, amely üzentről üzenetre rövidülve elfogyhat, sokszor már elsőre 60 centiméteren, azaz a személyes zónán belül van. Nem fizikailag, hanem szellemiségében. Mondhatnánk, korszellem és más műfaj, de a helyes viselkedés soha nem megy ki a divatból, az a stílusos kommunikáció része marad örökre. Ezért is biztattam korábbi cikkemben a hölgyeket az emancipáció mellé csomagolt úrinő attitűdre. Amikor átment valaki a szofisztikált női szűrőkön, érdemes esetleg csak finom jelzéseket leadni, megtartva a hagyományos szerepeket. Bár az internetes társkeresésben nincsenek szigorú szabályok arra vonatkozóan, ki-kit-hogyan szólíthat meg, de az általam megkérdezett férfiak többsége szívesebben ismerkedik úgy még a neten is, ha ő kezdeményezi a kapcsolatfelvételt, az első beszélgetést. A tervezett kapcsolat minőségétől, tegeződő-magázódó formájától függetlenül.

 

A levélírás digitalizált változatára is érvényesek alapvető szabályok. Irodalmi alkotások helyett, korrekt gondolati tükörként láttassák írójuk szándékát (miért született meg az üzenet, mi a szándék, milyen hangulatban íródott) és élőszóbeli kifejezésmódját. – Ezért mondta Mérő László oly helyesen: megszűrhetjük már a csevegések alapján, érdemes-e találkozni személyesen is. Itt egy apró kitérőt téve: óvakodjunk az instant, több jelöltnek is elküldött, előre megírt üzenettől. Átlátszó, személytelen és mellőzi az odafigyelés apró csíráját is. Márpedig aki társkeresőn barangol, az sok mindenre vágyhat, csak arctalan tömeg-kommunikációra nem. A személyesség már egy Kedves „Felhasználónév”, és kis betűvel folytatott testre szabott felütéssel is megvalósítható. Éljünk vele, biztosan nem marad válasz nélkül.

 

A netes társkeresés során előfordulhat, hogy valaki sok üzenetet kap, többet, mint amennyire becsülettel felelni lehet. Mégis arra bíztatok mindenkit, hogy megtisztelve és honorálva mások érdeklődését és bátorságát, röviden válaszoljon. Az illem és a jó érzés is ezt diktálja.

 

Felindult hangulatú, haragos levelet azonban még válasz hiányában se írjunk. Aludjunk rá inkább és gondoljuk át tiszta fejjel újra, s csak aztán küldjük, módosítsuk, vagy töröljük.

Másnak címzett levelet nem bontunk fel és tartalmát sem kutathatjuk különféle technikákkal. A digitális világ üzenetei közül csak azokat olvassuk el, amelyeket nekünk szántak. Ez belső indíttatású kontrollként működik igazán jól, hiszen ma már könnyűszerrel kíváncsiskodhatnánk egy monitorrögzítő program, vagy egy bejelentkezve ott felejtett okostelefon és számítógép segítségével.  Ne tegyük! Bízzunk magunkban és maradjunk a jó modor határain belül. Az elektronikus közegtől függetlenül az illem és a helyes viselkedés még érvényesülhet.

Kép forrása:
http://shade713.blogspot.hu/2010/03/kolto-ihlet-nelkul-olyan-mint-egy-toll.html


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook