Körültekintő bánásmód

2013.06.19. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

Általában két hozzáállás létezik. Van, akinek megszerezni, s van, akinek elveszteni lehet a bizalmát.  Az óvatosság nem bizalmatlanság, viszont az internet műfajában a nyitottság mellett jó, ha körültekintőek vagyunk adataink és szívünk védelme érdekében. Megismerkedve új arcokkal, csak reménykedhetünk, hogy a képeik valósak, a szöveges üzenetváltásokban megismert ember pedig hús-vér kiadásban is ugyanaz, mint ahogyan az soraiból kitűnik.

 

A multimédiás kapcsolattartással megkezdődik az érzékek fokozatos bekapcsolása.  A videó-csevegések életre keltik a kommunikáció új tartományait is. Minél több csatornát vonunk be a netes ismerkedésbe, annál biztosabban eldönthetjük, kivisszük-e a valóságba a kapcsolatot, vagy megmaradunk a chat-barát kategóriában.

 

A feltétlen bizalom ma már ritka. Felvetődik a kérdés, ellenőrizzük-e újdonsült net-kontaktunkat a Google keresőjében, „kommandózunk” kicsit és utánanézzünk, vagy bízzunk meg benne. Gyakran nem árt az óvatosság, főként az előtt, hogy továbblépünk. Személyes elérhetőségeink (email cím, telefonszám, más felületeken a felhasználói nevünk) megadása előtt, ha megérzéseink azt súgják, mindenképp tegyük meg, kémleljünk körbe. Vannak közösségi oldalak, például a Linkedin, ahol az adatok nagyobb eséllyel valósak, mint a többi rendszerben.  Bekukkanthatunk oda is. Bár Dr. Kádár Annamária szerint: „Ha szeretnénk, hogy olyannak ismerjenek meg, amilyenek vagyunk, le kell vetnünk a páncélunkat, annak ellenére is, hogy így sebezhetővé válunk.” Ezzel a gondolattal azonosulva, először is fontos az időzítés: hány karakter és üzenetváltás után, mennyi idő elteltével szabadulunk meg sokszor önszántunkból béklyóként viselt, kitörni nem engedő védelmi rendszereinktől, illetve mennyire vagyunk felkészülve a sebekre. Egy előzetes, óvatos őrjárat ez utóbbi miatt is jól jöhet. Nem elég hallani és periférikusan látni, hogy nem jön semmi az úton, mielőtt a zebrára lépünk, pici korunk óta elnézünk balra, majd jobbra is. Miért tennénk másképp a neten?

 

A fokozatosság elvének követését ajánlom akkor is, ha látszólag és egyébként minden megnyugtatóan rendben van. Nemcsak a korábban említett távolság redukálásának izgalmai miatt. Az alaposabb, sokoldalú megismerés, a válaszreakciók árnyalatai és az utolérhető következetesség a kapcsolattartás különféle szintjein mind egy-egy jel, visszaigazolás. Olvastam egy könyvet „randi-tudomány” témakörben (Myreah Moore és Jodie Gould: Randizz úgy, mint egy férfi), aminek vitatható tanácsai közül azért idevonatkozónak érzek egyet. A 4 hónap szabálya. Jelentése röviden: ez idő alatt lépésről lépésre megismerni a másik felet és csak utána beadni a derekunkat minden vonatkozásban. A személyes adataink megadására vetítve – még ha 4 hónapot ne is várjunk – de kérem, legyünk óvatosak.

Kép forrása: http://www.astronet.hu/tenyek-talanyok/talanyok/paranormalis-nyomozok-44359

 

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook