WEB Dress code

2013.07.27. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

Amikor arra gondolok, mi a megfelelő öltözék egy web kamerás beszélgetéshez, mindig bevillan a „Szilveszter éjjel” című film (New Years’s eve, 2011, Gerry Marshall rendezésében). Az a rész, amikor a szeretet megnyilvánulásainak párhuzamos szálakon futtatott, egymásba szőtt sztorija elérkezik oda, hogy az odaadó nővérkét alakító Halle Berry a műszak végén, egy csinos pinki koktélruhában, csillogó topánkában és szemekkel, alkalmi sminkben és felfrissített frizurával siet éjjeli találkájára. A randevú helyszíne a monitor és a kamera közvetítésével a virtuális tér: párja az amerikai seregben szolgáló katona, akivel még, ha pillanatokra is, de létrejön a találka. A nő minden részletre adva, sugárzó arccal, felkészülten és pontosan érkezik. Megragadó és elgondolkodtató. Több szempontból is.

 

Sokszor nem kapja meg egy-egy alkalom a kellő tiszteletet, sem viselkedésben, sem öltözékben. Felkészületlenül, összeszedetlenül érkeznek a résztvevők. Olyan esetekben is előfordul ez, ha tétje van az eseménynek, például egy állásinterjún, s nagyobb százalékban, ha „csak” bekapcsolják a kamerát. Nem mondom, hogy családtagjaim nem láttak még törölközővel a fejemen, hajmosás után csevegni, mert a kivétel erősíti a szabályt. Azonban ezeknek a beszélgetéseknek is léteznek alap-, vagy ha úgy tetszik illem szabályai, melyeket betartva elismerjük fontosságát, megtiszteljük a partnerünket és önmagunkat is.  Ezek a szabályok a normál, hagyományos viselkedés- és öltözködési kultúrából építkeznek.

 

A hiánytalan és alkalomnak megfelelő ruházat se több, se kevesebb, mintha kimozdulnánk otthonról és valós helyszínen történne meg a találkozó. Amihez nem veszünk fel farmer-póló-tornacipő összeállításnál többet, ott a neten sem érdemes „túlspilázni”. Viszont egy virtuális első randin is számít az első benyomás, az ahhoz járó csomagolás. Nem elég csak derékig felöltözni, mondván, a kamerában úgysem látszik több (és itt nem csak a nem megfelelő, hanem a hiánytalan ruházatra is célzok). Mi van, ha váratlan helyzet kivédéséhez fel kell pattanni a gép mellől? Igen, blokkoljuk és szüneteltetjük az adást. Viszont előfordulhat, hogy a fényes, plasztik tablet kicsusszanva a beállított pozitúrából máris vicces, vagy kellemetlen helyzetbe sodorja gazdáját. Megnyugtatóbb és önbizalmat adó, ha minden a helyén van. Frizurában, nőknél sminkben és az ápoltság egyéb faktoraiban is. Bár még illatokat közvetítő kütyükről nem hallottam (és az illatmarketing jövőbeni fejlődésének csak a képzelet szab határokat; neves orrok, parfümőrök bevonásával lehet, hogy ez lesz az új szolgáltatás: illatfelismerő és utánzó programok fejlesztése és beépítése), ma még nem érezni, ha valaki túlparfümözte a napi izzadtságot tisztálkodás helyett. A kisugárzásnak azonban része, ha valaki jól érzi magát frissen lecsutakolt bőrében. Kamerán keresztül is.

 

Öltözék és megjelenés tekintetében Aimee nővér karaktere példaértékű, melyet Coco Chanel megszívlelendő gondolataival kiegészítve, kívánok Önöknek tartalmas találkozásokat a következő alkalomig:

„Nem értem, hogy egy nő hogyan hagyhatja el a házat anélkül, hogy egy kicsit rendbe szedné magát – még akkor is, ha csak illendőségből. Hiszen sosem tudhatja, hogy nem aznap randevúzik-e a végzetével. És ha már a sors úgy akarja, akkor jobb, ha csinosan néz szembe a végzettel.”

 

Részlet a filmből: http://www.youtube.com/watch?v=fWn1vyRusr8

 

Coco Chanel

Az élet


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook