Ács Helga (2013)

2013.09.16. - Stíluskommunikáció

Stíluskommunikátor szak – egy hely, ahol önmagad lehetsz!

 

Azért kezdtem el 2012-ben a stíluskommunikátor szakot, hogy újságíróként nagyobb szakmai rálátásom legyen azokra a női témákra, amelyekről írok. Hamar rájöttem azonban, hogy ez a szak sokkal többet fog számomra nyújtani, mint egy szakmai továbbképzést! Egy olyan világból kaptunk ízelítőt, amely magával ragadt. Céljaim az idő előre haladtával igencsak kitágultak.

A stíluskommunikátor szak először is rákényszerített arra – a szó lehető legpozitívabb értelmében – , hogy szembenézzek önmagammal. Abban az egy évben vált életemben először tisztává az, hogy bármilyen szakmában dolgozunk, bármilyen szakot is végeztünk, a sikeres munkának elengedhetetlen feltétele az önismeret. A pszichológiai fejlesztő órák rengeteg „rádöbbenő” jelenettel ajándékoztak meg. Nem volt mindig könnyű! Amikor a csoporttársak tükröt tartanak eléd, amikor te magad vagy az, aki mélyen magába néz, az sosem egyszerű. Amikor elkezdtem a szakot, egyébként sem voltam életem alakulásának magaslatán.. Ebben az új, csodálatos, fejlődési lehetőségekkel teli környezetben azonban feloldódtam és elengedtem az engem nyomasztó történéseket, elkezdtem újra önmagamra találni. Örök hálával tartozom ezért Dr. Démuth Ágnes tanárnőnek, aki szakértelmével, szókimondásával, megkerülést nem tűrő hozzáállásával a lehető legjobbat hozta ki belőlem: önmagamat. Köszönettel tartozom a csoporttársaimnak, akik fáradhatatlanul bontogatták le a falaimat, de a legnagyobb köszönet a szak megálmodóját, a képzésvezetőnket, Nádudvari Gabriellát illeti, aki türelemmel, odaadó figyelemmel és óriási szeretettel foglalkozott mindnyájunkkal.

 

Minden, ami nő!, „Mindenütt nő”, minden, ami stílus

 

Ez a szak nem hagyományos, miközben klasszikus, örök, jelenleg is érvényes értékeket képvisel. Nem hagyományos abban az értelemben, hogy az oktatás egy egészen más koncepció keretein belül zajlik, mint amit az egyetemen, főiskolán megszokhattunk. Ebben a közegben nem az a leglényegesebb, hogy bejárj, jegyzetelj, mint a kisangyal, majd szóról szóra visszaadd azt, amiről hallottál. Ez a szak ennél sokkal több! Az órákon kizárólag olyan oktatókkal találkoztam, akik azon túl, hogy szakterületüket a lehető legmagasabb fokon művelik, tele vannak inspiráló erővel, szeretettel, támogatással. Három szakot végeztem el a stíluskommunikátor képzés előtt. Tanultam, vizsgáztam, tanultam, vizsgáztam. Monoton, kreativitás nélküli, fárasztó éveket tudhattam a magaménak. A stíluskommunikátor képzésen azonban óriási meglepetés ért: életemben először készültem izgatottan minden órára, s örömmel tanultam, élveztem a kreatív, fejlesztő feladatokat, azt, hogy itt a tudásom mellett rám, Ács Helgára is kíváncsiak.

Az órákon rengeteg tudást sajátíthattunk el, személyes kedvencem Görög Ibolya protokoll órái, valamint Brainel Mehandi Klasszikus férfi öltözködés című kurzusa voltak. Nem tudok olyan tantárgyat felidézni, amely ne lett volna hasznos!

 

Megváltozott az életem … Minden nőt érdekel a divat, a stílus, az átalakulás folyamata. Engem is! A szak segítségével magamat és a környezetemben lévő embereket is folyamatosan fejlesztettem – s fejlesztem a mai napig – hogy igazán önmagam lehessek, önmaguk legyenek. Fontos tételmondata a képzésnek az, hogy ne divatos legyél, hanem stílusos. Roppantmód tetszett ez a felfogás, mert rávilágít a lényegre: követheted a divatot, de igazán akkor fogsz ragyogni attól a hajviselettől, hajszíntől, sminktől, ruha összeállításoktól, ha az igazán hozzád passzol, illik a személyiségedhez, külső adottságaidhoz. Számos visszajelzést kaptam barátnőktől, ismerősöktől, hogy temérdekszer jobban érzik magukat az általam javasolt színek hordása közben, vagy a szintén a javaslatomra megtörtént hajszín és hajstílus átalakítása után. S hogy mi is az, ami igazán kifejezi a személyiséged? Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, a szakon szerzett információk és szakmai tudás elsajátítása közben / után.

 

A szak egyetlen ponton „hibázik”. Túlságosan rövid a képzési idő. Úgy éreztem magam, mint egy gyerek a cukorkaboltban, aki csak ideig-óráig időzhet el a Kánaánban, majd ott kell hagynia sok-sok édességet. A képzés végén az volt az érzésem: még-még-még, akarom, akarom!! A diploma megszerzését követően most már tudom, milyen szakirodalmakat, szakembereket keressek fel, ha tovább szeretném mélyíteni a megszerzett ismeretanyagomat.

 

Csodálatos egy évet töltöttem el a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar falain belül. Minden nap visszavágyom.

 

S hogy mi is történt a kezdő célommal, amely az újságírásra vonatkozott? Egészen más szemszögből tudok a női témákhoz közelíteni: mélyebb, szakmai rálátásom van most már erre a területre. Olyan újságírást kívánok folytatni, amelyben segítséget tudok nyújtani nőtársaimnak, hogy igazán önmaguk legyenek!

 

Úgy gondolom, hogy mindenki, aki ide jelentkezik, olyan kincsekkel gazdagodhat, amelyek életre szólóak.

 

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook