Szülő születik

2014.02.19. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

A gyermekkel együtt szülő is születik. Szakvizsgák és mindennemű külön fejlesztés, felkészítés nélkül. Új pozíciójában, amit és ahogyan addig saját felmenőitől, a környezetében, vagy egy baba-mama (-papa) tanfolyamon látott és tapasztalt a gyermeknevelés művészetéről, feladatairól és felelősségéről, igyekszik beépíteni a szülői magatartásába, s szeretve gondozni a kis jövevényt. Első perctől kezdve.

 

Többnyire automatikusan, őserőktől vezérelve cselekszik a szülő, s mivel a folyamatos fejlődés útját hibák is szegélyezik, néha megbotlik. Ahol a lelkiismeret és az ösztönök kijavítják az esetleges és törvényszerűen becsúszó tévedéseket, ott a gyermek máris mintát kap: azokat – majd, ha ő is elköveti – hogyan korrigálhatja. A szülői példa megtanítja azt is, hogyan fordulhat felcseperedvén a társaihoz, szűkebb és tágabb patriarchájához. Először a homokozóban, aztán az oviban és később az internetes közösségekben is.

 

A szülő – ahogy a nevelési és oktatási rendszerbe bekerül a gyermek – kevesebb időt tölt utódjával és többet a fenntartás körülményeinek előteremtésével, vagy az önmegvalósítással. Estére joggal fáradt, néha türelmetlenebb, mint lehetne így a napi frusztrációból önkéntelenül is átad a szeretet mellett vagy helyett. Azonban rendkívül büszke, ha mintáját másolva a gyermek már a bilin könyveket nézeget (papíron, vagy elektronikusan). Jót mosolyog, hogy a nyitva felejtett laptop-on a kicsi az ismerősöknek mindenféle animációkat küldözget és büszkén meséli a leendő tanítónak: az okos kis megfigyelő már magától tud írni és olvasni a pötyölésből átvett és egybeillesztett „betűjeleknek” köszönhetően. Amikor viszont kis és nagy tiniként a poronty becsúszott a digitalizált világ spiráljába, kétségbe esetten néz körbe: hol a segítség?

 

A jelenség nem egyedi és bárkivel megtörténhet. A minta persze itt is számít. Ha fogjuk a gyermek kezét és legjobb tudásunk szerint – már az első mozzanattól kezdve – útmutatást adunk a NetLét útvesztőiben, s ráadásul következetességünk ékes bizonyítékaként azt magunkra vonatkozóan is kötelezőnek tekintjük, az első, kritikus lépést már megtettük. Ne a technikától tartsuk távol, mert a tiltott gyümölcs édessége erősebben hívogat. Mi sem ló vontatta villamossal megyünk munkába, hanem használjuk a fejlődés vívmányait. A régi mumus, a televízió helyét átvevő számítógépnek is hamarosan leáldoz, a gyerek már az okostelefonok okos alkalmazásai után nyúl: azon fejleszti kreativitását, logikáját és ismereteit. Az egészséges arányok számítanak és a megelőző, gondos odafigyelés.

 

Minden szülő amatőr stíluskommunikátor is egyben, tudatosan, vagy akaratlanul segítve gyermeke fejlődését, és egyéni boldogulását a – Bogoly József Ágoston írásában oly kifejezően megfogalmazott – szeretkommunikáción keresztül. Az interneten bolyongó fiatal lelkekre számtalan veszély leselkedik. Legalább annyi, mint a valós helyzetekben. Magam hosszú napok óta keresem az alkalmat és a szavakat csemetéim számára, hogy megvilágosítsam, mivel jár a csellengés. A szülők figyelmeztetése szökéssel, a bizonytalan és félelmetes ismeretlen választása a fájdalmak és sérelmek miatt – nehéz téma. Ezt megrémisztés nélkül, 7 és 9 éves nyelvre fordítani, véleményem szerint nem kis felelősséggel járó, de megkerülhetetlen feladat. A zene és a technika azonban lehet, hogy segíthet.

 

Televízió nincs a lakásban, csak internet. A csábító 0-1 birodalom, és persze zene, énekszó, meg a mindenen felcsendülő dobütés. A nagy hangzavarban – köszönet a szomszédok türelméért – felkaptam a fejem az egyik kereskedelmi rádióban szóló, dinamikusan lüktető és fájdalmasan csengő dalra. A netes oldalukon rákerestem épp mi szól. Kállay-Saunders András: Running. Irány a YouTube, betöltöttem a hivatalos videót és már az első kockáktól elkezdtek automatikusan és megállíthatatlanul potyogni a könnyeim. Természetesen a felcsendülő dallamokra körém gyűltek zenére fogékony gyermekeim. Kérdezték: „Mama, miért sírsz? Mi a baj?” Megérintett a videó, a dal és a téma relevanciája. Eltalált és alkalmat teremtett arra, hogy végre megbeszéljük azt, amire rég készültem. Lementettem egy konvertáló program segítségével a klippet a gépemre is, hogy bármikor, többször is megnézhessük. És a záporozó kérdéseket összegyűjtötték a válaszok. Elindult a szeretetkommunikáció, hogy megmutatva erejét, hatni kezdjen a technika segítségével és a stíluskommunikáció ösztönös és tudatos eszközeivel.

 

Linkek:

Bogoly József Ágoston: A szeretetkommunikáció Sík Sándor világában (http://stiluskommunikacio.eu/?p=2944)

Kállay-Saunders András: Running (http://www.youtube.com/watch?v=4b2GYRRbv50 )

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook