Nyárcsalogató a Je suis belle-lel

2014.02.22. - Stíluskommunikáció

A tél végi, szürke, esős napok közepette igazán üdítő élmény a Je suis belle tavaszi-nyári kollekciójához készült lookbook képeit nézegetni. Napsütötte tájak, mediterrán hangulat és csodás ruhadarabok.

A kollekció alaphangulatát 60-as évekbeli olasz slágerekből sugárzó életöröm, optimista világnézet, a közelmúlt itáliai utazásaiból felvillanó élmények, a gondtalan semmittevés nyugalma, a mediterrán nappalok forrósága, a tenger és a nyári napok élvezete határozzák meg. Az élmények töredékei a kontrasztos anyaghasználatban, a szabásvonalainak osztottságában, rétegzettségében is megjelennek.

A sziluettek és a formaalakítás egyik meghatározó alapgondolata törzsi társadalmak, népcsoportok öltözködési szemléletének átvétele. Puritán, egyszerű alapformákból kialakított ruhadarabokat kombinálnak dúsan, sokszor túlzóan halmozott és rétegzett ékszerekkel. A meglepő párosítások, új harmóniák keresése egyrészt a sziluettekkel való játékban és szokatlan dekonstrukciókban ölt testet, másrészt gyöngyök használatában: a gyöngy kontrasztban áll a hozzá párosított anyagok egyszerűségével, sportos fazonokkal, egyszerű formákból komponált lepelszerű sziluettekkel.

A digitális printek a New Yorkban élő magyar fotós, Perlaki Márton két képének felhasználásával készültek. Képei konkrét megjelenítése mellett a szemléletére jellemző vizuális gegek, absztrakt, csalóka perspektívák is ihletet adtak a tervezésben a szabásvonalak, sziluettek kialakításában. Márton hétköznapi mozzanatokat örökít meg olyan képekben, amelyek a valóság mögött egy másik, rejtélyes világ létezését sejtetik. Ez a gesztus a Je suis belle tervezői látásmódjával analógiát mutat: a határok feszegetése, elmosása a hétköznapi és az alkalmi ruhák között, szabásbeli és funkcionális sztereotípiák keresztezése újraértelmezése jellemzi a tervezőpáros legújabb kollekcióját.

A kontraszt, mint szervező elem több szinten is megjelenik a kollekcióban: a puritanizmus és gazdagság ellentétében és a minták ütköztetésében is: vad, acsarkodó kutyákhoz szelíden rebbenő galambok párosulnak.

A kollekció színpalettáján vibráló sárgák váltakoznak a napszítta, kiperzselt pasztell szürkékkel, vakító fehérek a visszatükröződő nap arany fényének különböző árnyalataival. Ropogós, friss ballon, vászon és selyemorganza alkotja a határozottabb sziluetteket, lágyan lebbenő selyem és muszlin a könnyed, leheletfinom formákat.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook