McQueen mesés kollekciója

2014.03.10. - Stíluskommunikáció

TOMASOVSZKI BEÁTA HÍRFOLYAMA

A nemzetközi divathetek csúcspontja és fináléja a párizsi divathét, ahol olyan patinás házak mutatják be legújabb kollekcióikat, mint a Chanel, az Yves Saint Laurent, a Louis Vuitton vagy a Dior. Számomra mégis az Alexander McQueen jelenti minden évben a fénypontot. Merész, újító szellemű, mely túllép a prêt-à-porter határain és fittyet hány a konvenciókra. A japán tervezők hagyományaiból építkező divatház ezúttal sem okozott csalódást.

Az elmúlt szezonokban előtérbe kerültek a minimalista, sportos szabásvonalak, az egyszerű részletek és a laza megjelenés. A trendek utolérték Sarah Burton-t is, aki a 2014-es tavaszi-nyári kollekciójához merített a sportos fazonokból. A napokban bemutatott őszi-téli kollekciójában azonban visszatért az Alexander McQueen fantáziadús és meseszerű gyökereihez.

„Vad szépség”-nek nevezte Burton legújabb darabjait. A divatház névadójához hűen Burton is egy új világba kalauzolja a nézőt. Saját történetet mesélve valóságos színdarabot varázsol a kifutóra. A látvány és az öltözetek azonban csak együtt képesek létezni, együtt tárják elénk a történetet.

Mint minden mesében Sarah Burton is a jót és a rosszat, a világosságot és a sötétséget állítja egymással szemben. Talán tudattalanul, de a tervezőnő ihletet meríthetett az anyaság élményéből is, hiszen – ahogy ő fogalmaz – a kollekció tükrözi „az ártatlan gyermek látásmódját”. Gyermekien, feltartóztathatatlan fantáziával játszik az anyagokkal: finom csipkéből készült darabok, csodás tolldíszítéssel és hímzésekkel díszítve. A gyermeki naivitás felfedezhető a ruhák sziluettjében is: egyenesen szabott, A-vonal, mely nem követi szorosan a test vonalát.

Művészien kidolgozott terveivel Sarah Burton munkája sokkal inkább az haute couture-re emlékeztet, mint a prêt-à-porter divatra, nem arra az időszakra, amikor a divatházak a gazdasági sikereket és a hordhatóságot helyezték előtérbe. Mostani kollekciójával a tervezőnő újra felhívta a figyelmet arra, hogy a divat nem más, mint a fantázia és határtalan szabadság.

 

Forrás: http://www.vogue.de/fashion-shows/paris-fashion-week/herbst-winter-2014/paris-fashion-week-maerz-2014-alexander-mcqueen  (2014. 03. 05.)

Kép forrása: http://www.vogue.de/fashion-shows/kollektionen/herbst-2014/paris/alexander-mcqueen/runway/00220h  (2014. 03. 05.)


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook