Polgári női divat a 19. században

2014.03.12. - Stíluskommunikáció

A szlovákiai Füleki Vármúzeum két, hasonló tematikájú kiállítással nyitja a 2014-es turistaidényt: a várlátogatók megismerkedhetnek a 19. századi polgári női divattal és Erdély népviseleteivel is – tájékoztatta az MTI-t a vármúzeum igazgatója szerdán.

Agócs Attila elmondta: a szezonnyitó kiállításokat pénteken nyitják meg a vár Bebek-tornyában.

A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum Polgári női divat a 19. században című kiállítása a nagy francia forradalom kitörésétől az első világháborúig tartó divatkultúrát mutatja be.

A tárlat a Betléri Múzeum és a rozsnyói Bányászati Múzeum együttműködésével jött létre, kurátora Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum történésze. A tárlat célja a női polgári öltözködés és a hozzá tartozó kiegészítők bemutatása az egyes történeti korszakokon keresztül.

Agócs Attila kitért arra, hogy a 19. században számos korábbi stílusból merítettek az emberek, mint az ókor, a gótika, a reneszánsz, a barokk, a rokokó, de az egzotikus Távol-Kelet is nyomot hagyott a nők megjelenésén. Virágkorát élte a historizmus, amelyben különböző korok stíluselemei vegyültek egymással. Magyarországon emellett a tradicionális díszmagyar viselet is nagy népszerűségnek örvendett.

Az erdélyi népviseletet bemutató kiállítás tárgyai az erdélyi származású Konthur Mária, Németországból Magyarországra települt előadóművész és zenetanár magángyűjteményéből származnak. A több száz darabból álló kollekció több mint 40 év gyűjtőmunkájának eredménye. Megtalálhatóak benne a székelyföldi, kalotaszegi, gyimesi és moldvai csángó viselet elemei is, amelyek mellett erdélyi szőtteseket, szedettes és varrottas kézimunkákat, valamint Korond jellegzetes kerámiáit is bemutatják.

Mindkét tárlat május 11-ig látogatható a füleki várban.

MTI


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook