Stílus-stratégia: a klasszikus női öltözködésről 2.

2014.03.16. - Stíluskommunikáció

JANTAY KATA SOROZATA

Nagy divat ma a stílustanácsadás. Televízióműsorok foglalkoznak átalakítással, weboldalak és blogok tucatjai ajánlanak gardróbrendezést, shoppingolást, színtanácsadást és egyéb hasonló jellegű szolgáltatásokat. Nem szeretnék magam ellen beszélni, de elgondolkodtam, hogy lehet-e egyáltalán “stílust tanácsolni”? Hiszen mi is a stílus? A divatos “stílus” szó nem a külsőségekről szól, hanem a lélek, a gondolatok és a megjelenés harmóniájáról. Hogyan lehetne ezt a teljesen egyéni dolgot egyáltalán pénzért árulni? Ki kell ábrándítanom a kedves Olvasót. Nem könnyen!

A stílusunk megalkotása ugyanis kemény munka és energiabefektetés eredménye, egy kísérletezésekkel teli önismereti út, melynek a végén magabiztosan tudni fogjuk, mit akarunk kifejezni a megjelenésünkkel, milyen belső gondolatot szeretnénk közvetíteni a külvilág felé. Ezt egyik híres stylist sem találhatja ki helyettünk, pláne nem egy néhány órás átalakítással. Amire ezek a műsorok jók, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a külső megjelenés igenis számít. Valójában azonban úgy működnek, mint az édesség: apró örömnek jó, ám ha túlzásba visszük, inkább árt, mint használ. Minden nőnek szüksége van a szürke hétköznapok, a gyereknevelés-munka-háztartás bermuda háromszögéből néha elmenekülni, nincs is ezzel semmi gond.

Közgazdasági elméletek hada született a női vásárlás lelki tényezőiről. A kedvencem a rúzs-hatás: még a legnagyobb gazdasági válságban is szüksége van a nőknek a kényeztetésre. Ha nem engedhetik meg maguknak a drágább luxus költekezést, akkor apró kiadással, pl. rúzs vásárlással fogják jutalmazni magukat, így megnövekszik az ilyen jellegű termékek eladása.

A kényeztetésre tehát szükségünk van. De vajon stílustanácsadásra is? Azt gondolom, sokkal hasznosabb lenne az alapismereteket elsajátítani, a klasszikus öltözködés kompetenciáját, és ha ez megvan, akkor lehet csak szó a kifinomult stílus önálló megalkotásáról. Sokkal nagyobb hibának tartom, ha valaki jópofa feliratos pólóban vagy széttaposott gyógypapucsban ül a pult mögött ügyintézőként, mint ha egy klasszikus pamut blúzban lenne, ám annak árnyalata nem a tavasz típus, hanem a tél színcsoportjába tartozna.

Ezért is fontos, hogy hivatali megjelenéshez tanácsot lehetőleg sosem stylisttól  kérjünk, mert valószínűleg sosem dolgozott irodai környezetben, így nincs is tisztában azokkal az apró jelentéstartalmakkal, amikkel pl. egy multis közeg tagjai tisztában vannak, és amik alapján megítélik egymást. A legtöbb “office-look”-nak kikiáltott szettben mindig van valami hatalmas baki (pl .: nyitott orrú cipő, túl hangsúlyos ékszer, nem elég konzervatív színek stb.) , ami már eleve kizárja a hivatali alkalmasságát. Érdemesebb tehát professzionális megjelenéssel foglalkozó tanácsadó szolgáltatását igénybe venni, és a klasszikus szabályokra koncentrálni, ha a karrierünk érdekében is szeretnénk egy lépést előre tenni.

 

 

Forrás: http://en.wikipedia.org/wiki/Lipstick_effect


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook