Stílus-stratégia 4.

2014.05.04. - Stíluskommunikáció

JANTAY KATA SOROZATA: CUKISÁGOK AZ IRODÁBAN

A minap a kolléganőm íróasztalán megpillantottam egy a/4-es méretű csillámos rózsaszín számológépet. Első meglepetésemben bevallom, az volt a gondolatom, hogy milyen jópofa, ilyet azelőtt soha nem láttam, vajon hol lehet hasonló dolgokat kapni? Aztán felmerült bennem még egy kérdés: mit üzenünk a személyes tárgyainkkal az irodában?

Életünk aktív időszakában napjaink harmadát a munkahelyünkön töltjük. Természetes, hogy szeretnénk otthonosan és jól érezni magunkat a számítógép előtt töltött hosszú órák alatt, és kijelölni személyes zónánkat hozzánk illő tárgyakkal. De jó ötlet-e vicces vagy tinilányos kiegészítőkkel feldobni a hangulatot?

A clean-desk policyt követő munkahelyeken (=tiszta asztal szabály: azaz nem lehet elöl hagyni semmit adatvédelmi és titoktartási okokból) és a front office kollégáknál is gyakran “befigyel”  egy-egy fityegős toll, feldíszített kaktusz vagy macis bögre.

 

A stíluskommunikáció személyes gondolataink üzenetközvetítéséről szól.  Azonban képzeljük el, amikor egy komoly üzleti megbeszélés közepén a táskánkból elővesszük a csillámos kalkulátort, és gyorsan számolunk egy nettó árbevételt, vagy értékcsökkenést. Biztos, hogy azt az üzenetet közvetítjük, amit szeretnénk? Biztos, hogy ügyfelünk azt gondolja majd, ilyen a megbízható partner, akire rábízom a jövőben a befektetéseimet? De akik nem ügyfelekkel dolgoznak, azoknak is érdemes feltenni a kérdést, vajon a főnököm gondolhatja -e, hogy alkalmas vagyok egy soron következő nagyobb projektben részt venni?

Éppen ezért kell átgondolni minden egyes kiegészítőnket: telefontok, íróeszközök, határidőnapló stb. Ha sok tízezer forintot áldozunk a legújabb okos telefonra, akkor már ne sajnáljunk még pár ezer forintot költeni egy igényesebb bőrtokra, rendes tollra.

Nézzük meg Anna Wintour, a Vogue főszerkesztőjének íróasztalát. Sehol egy vicces post-it tömb, cuki fityegős toll, mókás bögre. Ennek ellenére otthonos és személyes a szép fényképekkel és friss vágott virággal.

Én is szeretem a pinket, de az irodában inkább lennék ördög, aki Pradát visel, mint doktor Szöszi. Önök?

 

 

Kép:

http://3.bp.blogspot.com/-Kyp_2nY7Eyk/TxToEnSgltI/AAAAAAAACcs/a_yg7fv94rE/s1600/fab_4254.jpg

 

 

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook