Stílus-stratégia 5.

2014.06.04. - Stíluskommunikáció

JANTAY KATA SOROZATA: A BRETON PÓLÓ

A sorozat korábbi írásaiban gyakran esett szó a munkahelyi megjelenésről, úgyhogy most tartsunk egy kis pihenőt. Nagyon vártam már a jó időt és a napsütést. Arra gondoltam, ezúttal egy igazi francia tengerparti ruhadarabról írok, a bretonról, másik nevén a “La Mariniére”-ről.

Az örök klasszikus matrózpóló eredetileg a francia Bretagne tartományból származik, ahol az 1800-as évektől a halászok egyenruhája volt. Csíkozása praktikus célt szolgált, hogy a vízbe eső tengerészt könnyebben észrevegyék. Ebben az időben a színes kelmék még nagyon drágának számítottak, így elképzelhetetlen lett volna a feltűnőbb sárga vagy piros színt választani. Kötött anyaga jól védett a hideg szél ellen. Az 1858-ban aztán a francia haditengerészet egyenruhája lett a csíkos felső. A hivatalos minta 21 csíkból állt, Napóleon egy-egy győzelmét jelképezve.

Hétköznapi viseletnek Coco Chanel forradalmasította. Az 1900-as évek elején, az első világháború elején a jómódú párizsi lakosság Normandiába tette át székhelyét. Itt látta meg a divattervező ezt a később kultikus viseletet. Minden benne volt, ami Chanel stílusát jellemezte: nőies és férfias különleges ötvözete, kényelmes, praktikus és a mozgásszabadság követelményének is megfelelt. Gondoljunk bele, milyen merész dolog volt ilyet viselni, amikor az átlagos nők még mindig hatalmas  virágos kalapokban, fűzőben és bokáig érő csipkés szoknyákban parádéztak.

A gyors társadalmi változás, a nők függetlenedése azonban hamar megváltoztatta a divatot. Pillanatok alatt a felkapott nyaralóhelyek öltözéke lett a tengerészcsíkos minta, ami a burzsoá felsőosztály köreiben a sikkes francia stílus egyik legmeghatározóbb motívuma lett.

A matrózpóló az időtlen és kifinomult gardrób egyik alapdarabja azóta is. Az évtizedek alatt olyan meghatározó személyek tették a klasszikus öltözködés részévé, mint Brigitte Bardot, Pablo Picasso, Audrey Hepburn, Andy Warhol vagy James Dean. A francia divattervező, Jean Paul Gaultier még bútort is tervezett kedvenc mintájával.

A breton és vele együtt a tengerész stílus soha nem megy ki a divatból, érdemes tehát beszerezni egyet a jó idő közeledtével.

 

 

http://wikifashion.com/wiki/Breton_stripes

http://1.bp.blogspot.com/-RYxkCpgyPto/UDn4FOl08WI/AAAAAAAABaY/VfMm–kt0QE/s1600/French+Sailors.jpg


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook