Vállalati kultúra a stíluskommunikáció szemszögéből 3.

2014.10.21. - Stíluskommunikáció

KOVÁCS TÍMEA SOROZATA

Legutóbb a vállalati kultúra és az írott szabályok sokasága közötti kapcsolatról írtam, azt boncolgatva, vajon mi szükséges ahhoz, hogy a vállalat részévé váljunk. Sokszor a tulajdonos személyisége, nemzetisége sem garancia a vállalati kultúra elemeinek felismerésére. Sok helyen tapasztalható, hogy a tulajdonos más szemléletet követ otthoni anyavállalatánál, mint a más országban lévő leányvállalat esetén. Ennek oka többször az adott ország, vállalati hagyományok, kultúra tisztelete és elfogadása.

Korábban sok alkalmam adódott egy külföldi tulajdonos vállalat munkatársaival együtt dolgozni. Meg kellett ismerni, tanulni az ő munkastílusukat, azt, amit a saját vállalati kultúrájukból hoztak. Érdekes gyakorlati tapasztalat volt, hogy milyen konfliktus közeli szituációkat okozhat az eltérő hozzáállás, más szemlélet vagy egyszerűen csak a más munkarend.

Meg lehet előzni ebben az esetben a vállalati kultúra elemeiből fakadó konfliktusokat? Sokszor tapasztalható, hogy a mesterségesen felépített vállalati kultúrába nem tudnak beilleszkedni a munkatársak. Nem ők hozták létre, nem ők alakították és nem voltak részesei. Az írott szabályok hiába érthetőek, ha nem tudják alkalmazni. Hiányzik a rugalmasság mindkét fél részéről, de kellő segítség nélkül ez nem meglepő.

Meg kell említeni továbbá, hogy vállalati kultúrához alkalmazkodni képtelen munkatárs – legyen bármennyire is szakmailag kompetens – kevésbé tud érvényesülni. Egyfajta csodabogárként tekintünk rá. „Nem csapatjátékos” „Nem tud együttműködni” – hangzik az ítélet. Vezető szinte kizárólag akkor lesz belőle, ha különbözősége egyezik a felsőbb vezetők, tulajdonos jövőképével, amilyenné formálni szeretnék a szervezetet. Vezetőként ugyanis nagyobb lesz a hatása a vállalati kultúrára, annak fejlesztésére, átalakítására. Általánosságban azonban azt tapasztalható, hogy az íratlan szabályokat betartani nem tudó egyént nem fogadják el munkatársai.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook