Pályi Réka: Egzotikus tájak. A japánkert

2014.11.03. - Stíluskommunikáció

Van-e egzotikusabb egy olyan kertben sétálni, amely az elvesztett Édenkertet tárja fel előttünk, amely az univerzumot magába sűrítve, szellemiségével, kompozícióival kiragad a hétköznapokból?

A japánkertek, annak bármelyik fajtájáról és a világ bármely pontján lévőről is legyen szó, elvarázsolják a szemlélődő látogatókat.

A japán emberek számára a kertépítés évszázadok óta elismert és értékelt művészeti ág. Rendkívüli szimbolizmusával, mesterségesen létrehozott esztétikumával, impozáns megjelenésével költői benyomásra törekszik, érzelmeinkkel játszik.

Aki végighalad a kijelölt úton, megtisztul és feltöltődik. Nyitottá válik annak a csodának a befogadására, amely maga a teremtés, az élet, a természet. Míg a kapun egy individuum lép be, az út végén a világegyetem kis porszeme áll. Maga a teljesség, a nagy egész része.

A japánkert egy sokdimenziós műalkotás. Rohanó, önző világunk csöndes kis szigete, a harmónia és a kiteljesedés helyszíne. Ahogy a napszakok, az évszakok, az időjárás változásai, a növények és állatok bioritmusa változik, úgy bomlanak ki a kert újabb rejtett rétegei, tündöklő jelentéstartalmai és jelképei.

A japán filozófia szerint nincs sokatmondóbb, a valódi személyiséget megmutatóbb az ember saját kertjénél. Hiszen abban tükröződik mindaz, amit önmagáról, és az őt körülölelő világ viszonyáról gondol, érez és hisz. Megmutatja az igényességet, a nyitottságot, vagy éppen a gőgöt, a tisztelet hiányát.

A japánkert nem csupán gyönyörködtetni, pihentetni, meditatív állapotba hozni kíván, de tanítani is. Az ezerszínű természet megismertetése mellett megtanítja felszabadítani az elménket, megtisztítani a lelkünket. Befogadóvá tesz. Segíti a harmónia, a belső béke megteremtését.

A japánkert annyira komolyan veszi magát, hogy még viccelni is mer. Szándékosan egyenetlen, rejtett utakon vezet. A megfelelő pontra érve, a kényszerűen útra szegezett tekintetünket felemelve mellbevágóan gyönyörű, festményszerű látképeivel varázsol el. Örömét leli a folytonosan változó, és mégis örök természeti formák művészi elrendezésében, de kedvenc játékszere a lassan hömpölygő víz is, amely elé vetett kövein muzsikaként omlanak fel a habok, míg a bambuszkút ütemes kongásában a kotó zenéjét halljuk. Útjai nem csupán a tájban, de érzelmeken át is vezetnek egy emelkedettebb lelkiállapot felé, ahol az elme kitárul és képes megérezni, meglátni a kendőzetlen szépséget, a mindenben jelen lévő alkotó, isteni szellemet.

A Természet a legnagyobb alkotó. Az ember tudata, képessége az alkotásra nem azért van, hogy leigázza és eltapossa a környezetét, hanem inkább azért van, hogy mélyebben megértse, megérezze, jobban eggyé forrjon azzal. Mint minden művészet, a japán kertművészet is ezt fejezi ki, szavak nélkül, csupán a lélekre hat, rezgéseivel érzékelteti a világunk szem elől rejtett dimenzióit.

Keleten úgy tartják, az élet akkor kezdődik, amikor elkezdjük a kertünket építeni. Akár csak egy virágcserépnyi földben is. Egy japán közmondás szerint „a kert bármilyen kicsiny, mindig elég nagy ahhoz, hogy rásüssön a Holdfény”.

 

Fotó: Pályi Réka


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook