Dudescu Krisztina: Időmérleg és stíluskommunikáció

2014.11.14. - Stíluskommunikáció

Az „öröklét” dimenziójában, kiragadunk egy időszakaszt. A születés és halál közötti létezést, évszámokban mérjük. A feladatok ellátásához időt, energiát kapunk. Az idő értéke minden helyzetben másként hat. Egy anyának gyermeke kihordása hosszú várakozást jelent, a tanórán, a diáknak a csengőszóig tartó egy perc is örökkévalóságnak tűnhet, míg a mentőnek egy másodperc töredéke is az életet jelentheti.  Gazdálkodni kell, idő legyen elegendő. Az idő pénz. Viszont pénzért időt nem nyerhetünk. Egy nap 24 órát kapunk. Minden egyes nap hasznosan fel nem használt perceit, nem tudjuk átvinni holnapra. Ezért fontos ma jól tervezni, változni, tanulni, tapasztalni, bölcsen gazdálkodni, a megfelelő pillanatban változtatni és cselekedni. Weöres Sándort idézve: „Az egyetlen igazi tanulás: a lényünkben szunnyadó tudásnak tevékennyé ébresztése.”

Céljaink megvalósulása az élet értelmét adja, boldogulásunk azt jelenti, hogy haladunk, folyamatos mozgásban vagyunk. Kötelezettségeket teljesíteni, elvárásoknak megfelelni, érvényesülni, harmóniában lenni időkeretek között, különböző szerepekben teljesíteni, nagy kihívást jelent mindannyiunk számára. Kisgyermekként a szülőkkel elegendő időt tölteni, boldogság a gyereknek, édes teher a szülőnek. A család meghatározó és összefogó szerepe mellett, a munkában eltöltött idő és az önmagunkra fordított időegység, folyamatos tervezést igényel. Az idővel való gazdálkodás a mennyiségi-minőségi mutatók, a prioritások felállítása határidők betartása, az idő hasznos eltöltése vagy a pazarlás, saját felelősségünk. Kimondani dolgokat vagy hallgatni, tűrni, várni és nem cselekedni, úszni az árral vagy áramlásban lenni, nagy különbség, ugye? Mások által kitűzött célokért hajtani, amelyek megvalósulása nem rajtunk múlik, valóban fontos feladat? Saját célokat kitűzni, az utunkon lenni, teljesíteni erőn felül értékek létrehozásáért, szenvedéllyel, vagy terveket szolgálva, kizsákmányolni önmagunkat, ugyanazt jelenti?

Az időmérleggel spórolni lehet. Fehér papírlap, ceruza elegendő. Belső vágyak, célok, pontos terv, konkrét feladatok, határidők kitűzése és cselekvés. Cselekvés nélkül a vágy és cél, csak álom marad.
A terv folyamatosan módosítható, hisz csak egy terv. Értékessé akkor válik, ha hozzárendeljük a határidőre elvárt eredményt, mindegy, hogy milyen területen. A fejlődéshez alázat, szorgalom és türelem szükséges. Mindenre meg kell érni, az időt sürgetni nem lehet.

Nincs elég idő? Miért? A folyamatos erőfeszítések és üresjáratok, a kibillenés és elhajlás, vagy megalkuvás miatt. A szükségletek fontossági sorrendje, a mi felelősségünk: testünk, lelkünk, szellemünk táplálása is időigényes. A legfontosabb kincs az egészség megtartása, mert nincs az a pénz, és nincs az a főnök, aki az egészséget visszaadja, ha az egyszer elvész. Testünk kizsigerelését sem köszöni meg senki. Ha baj van, ki ugrik azonnal segíteni? Az egészséges egyensúly megtartása a kötelezettségek színterén, a fontossági sorrend felállításával és annak megtartásával érhető el, mindegy, hogy milyen területről van szó, a saját valóságunk szerint. Mit és meddig? Mindenki maga dönti el.  A stíluskommunikáció egyik fontos eszköze a másokra irányuló figyelem, a megfigyelő és értő hallgatás. A jó időben célzott dicséret, egy fél mondat, ami a másik félnek szárnyakat, lendületet vagy éppen hitet és erőt ad. Időzítés, értékfelismerés, a visszacsatolás, a pozitív visszajelzés, az elismerés hiányából fakadó önértékelési zavar feloldása, önbizalom erősítés, tervezés és elindulás a megfelelő irányba. Mérlegen az idő: sok vagy kevés? Kreativitás, belső motiváció, egyensúlyi érzékelés függvénye. Amikor jó érzés dolgozni, alkotni, teremteni, egyszerűen csak lenni az adott pillanatban egyedül vagy társaságban valakivel önzetlenül, csak azért mert jó…megszűnik az idő. Míg a tudás megszerzésére, elegendő tapasztalásra, az önmegvalósításban a legmagasabb fejlődési szintek elérésére, az idő keveseknek elegendő. Abraham Maslow szavait idézve: „… vagyis az ember úgy épül fel, hogy az egyre teljesebb lét felé törekszik, ami nem más, mint amit a legtöbben jó értékeknek, derűs nyugalomnak, kedvességnek, bátorságnak, becsületességnek, szeretetnek, önzetlenségnek és jóságnak neveznének.” Mindezek időmérlegen, mert a tetteknek súlya van!

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook