Tarpay Borbála: A józan ruhatár takaros és takarékos

2015.01.18. - Stíluskommunikáció

Ki mit vesz? Ki mit vesz fel? Mi szerint dönt?

Ami jól áll neki,
ami divatos,
amiről azt hiszi, szebb lesz tőle,
amivel feltűnik,
amit meg tud fizetni.
Amit látott valakin,
amit kap a boltban
amit az a csoport hord, amelyhez tartozik vagy tartozni szeretne,
ami a kezébe akad,
amit megengedhet magának,
amit rábeszélnek,
amit örökölt.
Melyik a helyes? Attól függ, mondhatnám.
Tegyük fel, a munkahelyükön nem szeretnénk kitűnni a tömegből. Esetleg elfoglaltnak akarjuk láttatni magukat, nehogy a következő projektre minket osszon be a vezető. Vagy éppen betegesnek tettetnénk magunkat, hogy egy nem kivánatos családi eseményt le tudjunk mondani.
Ej, ej, nahát, előfordul. De ezen kívül alig tudok más esetet említeni, amikor nem egészségesebbnek, fiatalabbnak, kipihentnek szeretnénk magunkat láttatni.
Bőrünk színe a pigmentáció és a bőr vastagságának a függvényében változik. Színdinamikai okok befolyásolják, hogy egy bizonyos háttér milyen előnyös vagy kevésbé előnyös színeket emel ki az arcunkon. Ragyog vagy fakó? Mennyire ellenségünk egy adott keret, mellyel meg kell küzdenünk, vagy segítőnk, amely már önmagában jobb fénybe helyez. Ez a háttér lehet egy képkeret, de hajszínnel vagy ruházattal is behelyettesíthető.
Hasonló a helyzet az alakunkkal. Optikai ügyességre van szükség ahhoz, hogy az adott kor nőideáljához hasonlót hozzuk ki magunkból. Arányrendszereket ismerve megnyerőbb képet alkothatunk nemcsak a képzőművészetben, hanem az önreklámban is.
A takaros és takarékos ruhatár a lemondás ruhatára. Lemondunk mindarról, ami esetleg tetszik, de más fényben láttat, mint amit magunkról mutatni szeretnénk. Helyesen alkalmazva kevés energiabefektetéssel lehet maximum eredményt elérni. Kevesebb, átgondoltabb, átláthatóbb, szerethetőbb, hízelgőbb. Tekintsünk rá invesztícióként: darabonként kerülhet néha többe, mert hamar megtérül.
A stíluskommunikáció elvei szerint az önismeret kérdése elhanyagolhatatlan ezen a téren is. Bizonyított, hogy önmagunkat más fényben látjuk, mint egy külső szemlélő. Ennek okai különbözők lehetnek: lelki eredetűek, a múltunkkal kapcsolatosak, például az iskolaköpeny kékje, amit esetleg nem tudunk magunkon elképzelni. De adódhat abból is, hogy ugyan minden kis hibánkat ismerjük a legkisebb narancsbőrsejtig, az összképet mégis sokkal jobbnak gondoljuk, mint amilyen valójában. Hasonló megjelenést másoknál esetleg tudat alatt elutasítanánk.
Ne feledjük, a külsőnkkel akkor is kifejezünk valamit, ha nem élünk a lehetőséggel. Azzal a médiummal, amit állandóan magunkkal hordozunk, javaslom, bánjunk úgy, ahogyan az megérdemli. Kommunikáljuk bátran a környezetünknek a mondanivalónkat, figyeljünk a részletekre.

Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook