Rácz Imola: Gyermekeink szeretetnyelve

2018.12.28. - Stíluskommunikáció

 

A gyermeki szeretet logikája:

Szeretek, mert szeretnek.

Az érett szeretet logikája:

Szeretnek, mert szeretek.

Az éretlen szeretet azt mondja:

Szeretlek, mert szükségem van rád.

Az igaz szeretet azt mondja:

Szükségem van rád, mert szeretlek.

                                   (Erich Formm)

Minden gyermek és felnőtt alapvetően 5 kommunikációs csatorna egyikén fejezi ki és fogadja be a szeretetet. Ötféle szeretetnyelvet ismerünk: Az elismerő szó, melynek hatalma van. Lehet dicsérő, bátorító, fontosság és biztonságérzet kifejezését segítő szavak közlése. A minőségi idő, mikor osztatlan figyelmet szentelünk a másiknak. Az ajándékozás, ami a szeretet kézzel fogható kifejezése. A szívességek, melyek a másik számára tett kedves, segítő cselekedetek. És végül testi érintés, aminek legkifejezőbb formái az ölelések és a puszik.

Minden embernek, ahogyan gyermeknek is, van szeretetnyelve, amelyen keresztül kifejezi szeretetét. A gyermekeknek tiszta szívükből, egész lényükből áradó szeretete mindenki felé irányul. Ám csak akkor fogja igazán érezni a szeretetünket, ha felismerjük és beszéljük a számára legérthetőbb szeretet-nyelvet.

Óvodapedagógusként kiváltságosnak érzem magam, hiszen minden nap, több csatornán keresztül árad a szeretet. Naponta többször hallom, ugyanazt a mondatot: „Óvó néni, szeretlek!” Számtalanszor roskadásig tele a táskám szebbnél szebb rajzokkal, amik nekem készültek. Rendszeresen megölelnek és megdicsérnek ezek az apró, de annál nagyobb szívvel rendelkező gyermekek. Egy-egy hiányzás, távolmaradás alkalmával a szülők is jelzik felém, hogy gyermekük mennyire hiányolt. Ők ok nélkül képesek örülni a legapróbb dolognak is, és szívből jövően mosolyogni. Fénysugárként ragyogják be napjaim. Ha rossz napom van, receptoraik beindulnak, s szívem mélyéből mindig sikerül kicsalni a szomorúságot, és mellettük elfelejtek minden bánatot. Mindezek megannyiszor mosolyt csalnak az arcomra, és hálás vagyok azért, hogy viszont szerethetem őket. Őket, akik a legnagyobb szeretettel, odaadással és csillogó szemekkel szorítanak át apró kis kezükkel. Hisz a gyermek azért szeret, mert szeret. Feltételek nélkül. Nem kell hozzá semmilyen indok, és nem kérnek érte cserébe semmit. Ha a gyermek érzi, hogy szeretjük, sokkal könnyebben tudjuk nevelni. És miért vagyok kiváltságos helyzetben? Mert megélhetem mindazt, ami az életben a legfontosabb: szeretni és szeretve lenni!

S aztán kilépek az óvoda kapuján a való életbe, ahol még két ismerős arc is ritkán mosolyog össze. Eseményekhez kötjük az ölelések és ajándékozások számát. Szívességet, csak valamiért cserébe teszünk, és egyre kevesebb időnk, figyelmünk jut a másikra. S csak egy kérdés jár a fejemben: miért lehet az, hogy a gyermekekben nagyobb a szeretet, mint a felnőtt korba lépő emberek többségénél? Hiszen minden emberben ott a képesség a SZERETETre, adni és kapni abból, ami a másik emberben lakozik.

Az emberi kapcsolataink alapja a kommunikáció. Mert nem elég valamit csupán gondolni, jól is kell azt kifejezni. Úgy vélem, az emberiség nem a szeretet irányába megy, hanem a robot felé, mert az elektronikai eszközök az életünk szerves részévé váltak. Uralják az életünket, ám az emberek közötti személyes érintkezést megölik. A társadalmi kapcsolataink, a különböző gondolataink, információink átadása leginkább a közösségi médián keresztül történik. Ám ameddig azon keresztül figyelünk a világra, és nem nézünk fel, addig nem fogjuk észrevenni a másik személy mosolyát, auráját.

Egy biztos. A szeretet ennél mélyebbre lát. A szeretet az életünk mozgatórugója, ettől lesz világ a világ. Talán ez az, amit gyermekeinktől elsajátíthatunk, mert a szeretetnyelvük megnyilvánul az egész lényükben.

U.I.: „Szeressük egymást, gyerekek!” Tisztán… Őszintén… Igazán…

 

Irodalom:

Chapman, G. (2015): Az 5 szeretetnyelv. Egymásra hangolva. Az életre szóló szeretet titka.  Harmat Kiadó.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook