Szavak nélkül

2012.09.23. - Stíluskommunikáció
Csodálatos, mi mindenre képes az emberi test! Elgondolkozott már azon, micsoda harmónia valósul meg mindennapi mozgásunk során egyes testrészeink között? Micsoda összjátéka ez izmainknak, ízületeinknek és agyunknak! Látta már, milyen kimondhatatlan örömmel rohan bele egy kisgyerek a világba? Micsoda nagyszerű érzés sportolni, táncolni, testünk lehetőségeivel, képességeivel élni, kihívásokat legyőzni! Milyen magától értetődő, természetes dolog tud lenni az egészség, a mozgás öröme és szabadsága! Ám ha nyitott szemmel járunk, feltárul előttünk az emberi test egy másik adottsága, mely túlmutat a mozgás funkcióján.
Képesek vagyunk érzelmeinket testünkkel, szavak nélkül elmesélni! Szeretetünkről meggyőzni a másikat egyetlen tekintettel, egy mosollyal, egy érintéssel. Vagy épp ellenkezőleg. Távolságtartásunkat, nemtetszésünket, egyet nem értésünket csupán mozgásunkkal kifejezni.
Nap mint nap kommunikációs jelzések sorát közvetítjük testünkkel; ezzel egyidejűleg folyamatosan, öntudatlanul is észleljük, olvassuk, kódoljuk mások információit.
Az emberi test kommunikációs képességével számos szakma tudatosan él. Jól láthatjuk mindezt pantomim művészek, táncosok, balettosok, színészek, vagy épp manökenek munkája során. Tanulják politikusok és üzletemberek; létezik ölelésterápia, használják pszichológusok.
Életünket, mindennapjainkat számtalan módon szövi át a mozgás, és az ezzel kapcsolatos jelentéstartalmak, melyeket tudatosan, vagy tudat alatt érzékelünk, s melyekre válaszreakcióink megszületnek. Ismert tény, hogy kommunikációnk során a verbális jelek mindössze 35%-ot tesznek ki, melyből a kimondott szó csupán 7%-át adja az összbenyomásnak. Ennél többet jelent számunkra a hangszín és hanglejtés. Legerősebben azonban, 65%-ban (!) a nonverbális jelek, azaz a testbeszéd, a mozgásból nyert információk hatnak ránk. Az arány tehát jelentősen eltolódik a mozgásos megjelenés és testbeszéd irányába. Így elsősorban az alkati adottságok, a testtartás és járásstílus, valamint a testbeszéd; egy szóval: a mozgásmagatartás befolyásol bennünket első benyomásainkban és véleményalkotásunkban.
Érdekes, és egyben érthetetlen hiányosság, hogy a személyes stílus kialakítása során jellemzően rendkívül kevéssé, vagy egyáltalán nem foglalkoznak a szakemberek a mozgással. Pedig testtartásunk, járásstílusunk önmagában is számtalan üzenetet hordoz! Elég körülnéznünk az utcán, megfigyelni a körülöttünk lévő embereket. Másként mozog a saját értékeivel tisztában lévő, lelkileg rugalmas ember; megint másként, aki szorong, önbizalomhiánnyal küzd, vagy épp neurotikus. Mozgásstílusunk megmutatja személyiségünket, egyéniségünket, lelkiállapotunkat. Önmagunkhoz és másokhoz való viszonyunk, sőt, még betegségeink is leolvashatók mozgásunkról. Testtartásunkkal alkati adottságainkat le lehet rontani a végtelenségig, és fel lehet javítani a „csillagos égig.” A helyes testtartás tanulható, automatizálható, és néhány hónapnyi rendszeres gyakorlás elteltével, megfelelő izomzattal könnyedén fenntartható, természetes állapottá válhat. Mindez nem csak egészségünk szempontjából fontos. Járásstílusunkkal, mozgáskultúránkkal megjelenésünk hatásosabbá, megnyerőbbé, elegánsabbá, stílusosabbá tehető. A jó testtartás magabiztosságot, kiegyensúlyozottságot és egészséges önbizalmat sugall.
A mozgás esztétikuma, személyiséggel való összhangja döntő jelentőségű lehet az összkép szempontjából a stílusalkotás folyamatában. Mozgáskultúránk minősége jelentősen emelheti, vagy leronthatja a kialakított imázst és összhatást. A testbeszéd jelzések jelentéstartalmában és összhangjában való jártassággal, az ezzel kapcsolatos megfigyelések elsajátításával és tudatos alkalmazásával kiemelhetjük attitűdünket, mely hozzájárul üzleti sikereinkhez. Mozgáskultúránk minősége egyben kulcsa magánéleti sikereinknek, tükre egészséges önértékelésünknek, testi-lelki harmóniánknak. A mozgás szabadságát, igazi szépségét és a megjelenés esztétikumát az a kisugárzás adja, amely mindezek összességéből következik.
A Szegedi Tudományegyetemen – Magyarországon egyedülálló módon – szerepel mozgáskultúra oktatás a stíluskommunikátor hallgatók tanrendjében. Az itt elsajátított ismeretek birtokában, megfelelő szakemberek bevonásával a végzett stíluskommunikátorok képesek a mozgáskultúra terén jelentkező hiányosságok felismerésére, értékelésére és fejlesztésére. Komplex szemléletmódjukkal képesek összefogni, harmonizálni és irányítani a stílusalkotás több szálon futó, összetett folyamatát, mely tudásukat és eredményeiket tekintve egyedülállóvá teszi őket a stílusalkotással foglalkozó szakemberek körében.
                                                                                                                                       Nagy Csilla

Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook