Roma stílusjegyek napjaink divatkollekcióiban

2013.02.14. - Stíluskommunikáció

Számos divattervezőt ihletett már meg a roma viseleti kultúra, melynek köszönhetően olyan különleges és csodálatos kollekciók születtek, melyek darabjainak e kultúrára nyitott viselője átélheti a szabadság, a szépség és az érzékiség érzését.
A tervezők közül figyelemre méltóak Dee Anne Chey Markiewicz, fiatal amerikai divattervezőnő munkái, de megemlíthető Emilio Pucci neves, olasz divattervező is, aki ruháit olyan modern nőknek tervezte 2012-ben, akik a gardróbjukat meg szeretnék fűszerezni egy kis roma hangulatú érzékiséggel.
Az amerikai V magazine című divatlapban a “Kate & The Gypsies” című fotósorozatban Kate Moss John Galliano ruháit mutatta be, akinek 2009-es őszi/téli kollekcióját ihlette a cigányság viselete. A fent leírt roma életérzés a fotókon keresztül megmutatkozik.
A roma stílusjegyek népszerűségét erősíti, hogy 1992-ben a Vogue magazinban Bruce Weber nagyszerű fotósorozatának témája a cigány lélek.
A témában tervezett ruhadaraboknál a hagyományos roma attribútumok felvonultatása és újragondolása figyelhető meg, amelyre sok esetben jellemző a merész, kivágott felsőrész, a derékra és csípőre feszülő – vagy éppen azt szabadon hagyó – bő szoknya, amely általában hosszú, de mini is lehet. A színválasztás tükrözi a cigányok élénk színvilágát. A zárkózottságnak sem a női öltözéken, sem a kiegészítők viselésében nem találjuk nyomait. Ezeken a darabokon megmutatkozik a roma nők és lányok természetéből adódó lendület, boldogság és rejtély, valamint az az általános jellemző, hogy igazán bátrak és vállalják önmagukat.
Mindez persze akkor lenne igazán hiteles, ha gyönyörű roma lányok mutatnák be ezeket a darabokat. Szerencsére a divatvilág nyitottságának köszönhetően már van arra példa, hogy a kifutókon megjelennek ők is, így például a román származású Olga Verdish, aki méltán képviseli ezt a különleges adottságokkal rendelkező népcsoportot.

                                                                                                                                                 Farkas Kinga

A kép forrása:

http://blog.bohoglamour.com/2010/01/follow-your-gypsy-soul.html

Letöltés ideje: 2012. május 12.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook