REmese

2013.02.28. - Stíluskommunikáció

A REmese Környezettudatos Divattervezők Társasága idén harmadik alkalommal szervezi meg a környezettudatos fiatalok találkozóját március 7-10 között Budapesten. A négynapos rendezvény programjai ingyenesen látogathatók. Március 7-én szakmai napot tartanak a Design Terminálban, ahol többek között Dr. Máthé Lajos néprajzkutató és Kiss Miklós reklámgrafikus tartanak majd előadásokat. A program szervezői fontosnak tartják, hogy a környezeti és kulturális értékeket minél közelebb hozzák a legkisebbekhez is, hogy közvetlenül ismerkedhessenek meg a hagyományos népi motívumok világával és annak legendáival. Március 9-én az Aréna Plázában a divaté lesz a főszerep. A 2012-es pályázat nyertesei mutatják majd be gyerekruha kollekcióikat, amelyek az újrahasznosítás és a hagyományok újrafelfedezésének gondolatából születtek. A családokat egész napos öko-műhelyfoglalkozásokkal, társasjátékokkal és alternatív stúdiófotózással várják a szervezők.
A programokat az Újrahasznosított Mesék Társasága szervezi, amely 2009-ben alakult egy baráti társaságból. A kulturális mozgalom célja, hogy a gyerekruhák által felhívják a szülők figyelmét a környezet megóvására, az újrahasznosítás fontosságára, annak érdekében, hogy a felnövekvő generációk számára élhető és egészséges környezetet biztosítsanak.
A környezetvédelem mellett a hagyományok újrafelfedezését és átörökítését is fontos feladatának tartja a társaság. A programhoz csatlakozó divattervezők a népi motívumvilág felhasználásával próbálják közelebb hozni a gyerekekhez a múltat.
A kezdeményezés több szempontból is egyedinek mondható. A divat és a ruhák itt nem a 21. század fogyasztói társadalmának a szolgálatába állnak, hanem a legfiatalabbakat megcélozva az öltözködésen keresztül próbálja meg felhívni a figyelmünket a konzumvilág legaktuálisabb problémáira. Az egyik a hatalmas méretű hulladék-felhalmozódás, amit legegyszerűbb módon az újrahasznosítás segítségével oldhatunk meg. Az Újrahasznosított Mesék Társasága mellett hazánkban is több projekt indult ennek jegyében (pl. Gondold újra!). A környezettudatosság szocializációs-nevelési kérdés. Ha ez a szemlélet az öltözködés, mint mindennapi tevékenység szerves részévé válik, akkor ez kihatással lesz a gyerekek és felnőttek életének többi területére is.
A másik probléma hagyományok átörökítése, amit megnehezít az internet és a világméretű információ-áradás. A gyerekek sokszor többet tudnak a világban zajló eseményekről, mint saját hazájukról, kultúrájukról. A REmese tagjai a találkozókon, workshopokon és különböző a diákprogramokon is lehetőséget nyújtanak a fiataloknak, hogy kreatív módokon (játékok, műhelyfoglalkozások) ismerjék meg a magyar hagyományokat.
Részletes program: http://blog.erdely.ma/meseujrahasznositas/

Hír forrása: MTI 2013. február 27., szerda 15:54
Kép: Rozsnyai Tamás és Szegedi K. Alice Torella 1. díjas pályaműve a Reruha – Gondold újra a ruhatáradat című pályázaton


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook