Hiteles net-imázs építés

2013.03.11. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

Eddig a közösségi hálózatokról a magánember online „játékszereként”, kapcsolattartási eszközeként beszélgettünk. A különféle rendszerek és módszerek azonban munkavállalóként, szakértőként, vezetőként, és cégtulajdonosként is támogatják jelenlétünket.

Ahogyan a valóságban, úgy a neten is nehéz letenni a lantot, és tisztán csak egyik, vagy másik szerepben megjelenni a közösségi oldalakon. Vannak (ez idáig nem sokan), akik ezt tudatosan kezelik és szervezetten élnek a virtuális világban, melyhez a funkciójukban eltérő rendszereket összehangoltan használják. A Linkedin ma világszerte az egyik legismertebb szakmai közösségi hálózat, de nem az egyetlen. Ahhoz, hogy választ kapjunk arra kérdésre, hogy miért és kinek lehet hasznos itt regisztrálni, kezdjünk a témát a tudatos karrierépítés eszközéről, a személyes márkáról néhány gondolattal.

A hamis kép és imázs a valóságban is visszaüt. Az interneten viszont többszörösen, mivel visszakereshető, nem illan el a pillanattal, és az idő homálya sem szépíti meg. Feketén-fehéren ott van, kísér és kísért bennünket, karriereket röpíthet magasra, vagy törhet derékba. A személyesmárka-építés az őszinteségen alapul. Nem adhatjuk el magunkat megtévesztő önreklámmal, mert a turpisságok hamar kiderülnek. A pozitív és értékes tulajdonságok kiemelése fontos, de a hazugság visszavethet bárkit. A hiteles megjelenés a valós és a virtuális térben is alapérték. Egy öltöny, vagy kiskosztüm üres jelkép a hozzá tartozó megfelelő viselkedés és személyiség nélkül, mint ahogyan egy jó szakmai profil is csak díszes csomagolás marad reális tartalom nélkül.

A  személyesmárka-építés jelentése tömören: önmagunk eladása. Attól függően, hogy milyen irányból (a marketing, a public relations, vagy a net világa felől) közelítünk, tovább cifrázhatjuk a fogalmát. Mivel a NetLét-hez funkcionálisan kötődik, a hozzá kapcsolódó kulcsszavak fontosak: tudatos üzenet, megkülönböztetés, következetes imázs, valós szakmai és személyes értékek közvetítése, elismertség.

Vékony határvonal húzódik az öndicséret és a pozitív benyomást keltő személyesmárka-építés között, ezért óvatos bánásmódot igényel. Megteremtése egy folyamat. Jóval korábban, lépésről lépésre hozzuk létre, ne akkor, amikor egy álláskeresés, vagy egy megbízás elnyerése kapcsán használni szeretnénk. Kezdetben nem látványos. Olyan, mint a kolbásztöltés: csak adagoljuk a húst és tekerjük a darálót, aminek egy ideig a másik végén nincs eredménye. Aztán egyszer csak beindul és támogatja, megkönnyíti a céljaink elérését.

Ez egy eszköz, és nem a cél. Következetes és apró lépések tudatos sorozata, valós tartalommal. A kapcsolatépítés és a személyes márka alapköveinek lerakása – sarkítva – már az óvodában elkezdődik. A gimnáziumi, később a főiskolai, egyetemi évek alatt viszont jó, ha szándékos és a munkaerő piaci felkészülés része (például szakkörök, egyesületek, fakultációk látogatásával). Azzal, hogy a közösségi hálózatokat nem csak szórakozásra, buli szervezésre, nőiségünk, vagy férfiasságunk visszaigazolására használjuk, hanem azon keresztül felfedjük kvalitásainkat, emberi és szakmai értékeinket, érdeklődésünket, csatlakozunk csoportokhoz, követünk híreket és kedvelünk oldalakat, regisztrálunk professzionális hálózatok tagjaként is, láthatóvá válunk a munkaerőpiac számára.

Látni és látszani érték. A közösségi médiát mindkét fél használja: a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldala is. Az internet térhódítása átrendezi a szokásokat, a gyorsabb információ szerzés mellett pedig a látszat alapján kialakult kép könnyen eldöntheti, befolyásolhatja egy pályázat sorsát.  Online sebesebben és hatékonyabban terjed a szóbeszédmarketing, bármilyen töltetű is. Ügyeljünk minden felületen a megjegyzéseinkre, hozzászólásainkra. Mielőtt elküldjük a virtuális térbe gondolatainkat, próbáljuk meg mások szerepébe helyezkedve értelmezni szavainkat, különösen szakmai oldalakon.

Az 1982 és 1996 között született Y-generáció tagjai a technológia gyermekei. Munkaerő piaci jelenlétük egyre meghatározóbb lesz, toborzói, döntéshozói szerephez jutnak. Velük együtt szokásaik is beépülnek, és erőteljesebb szerephez jutnak a munkakultúrában, így a kiválasztásban is. A személyesmárka-építés felértékelődik, és jelentős kitörési ponttá válik. Rajtunk múlik, hogy ezt használjuk-e a web világában.

 

Felhasznált irodalom:

Dan Schawbel: Én 2.0 Építsd online a személyes márkád! HVG Kiadó Zrt., Budapest, 2012


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook