eHarmónia

2013.03.18. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA
Mindenhez kell egy jó stratégia, az internetes jelenléthez is. Mielőtt regisztrálunk és az adatlap kitöltését vadul elkezdenénk, gondoljuk végig, mire használjuk majd. Igaz ez minden oldalra, a Linkedin-re, a Facebook-ra, és együttes használatukra is.
Tegyük fel magunknak a kérdést: miért akarunk a közösség részévé válni? Kikkel, milyen minőségben fogjuk tartani a kapcsolatot (személyes vagy szakmai)? Keverjük vagy szétválasztjuk a munkát a magánélettől? Amennyiben személyes márkánk, karrierünk érdekében kapcsolódunk egy közösségi hálózathoz, vagy azon belül egy csoporthoz, először tisztázzuk magunkban a céljainkat, mondandónkat, megkülönböztető jegyeinket és értékeinket. Rövid helyzetelemzés után jöhetnek az újabb kérdések. Valóban a kiválasztott csatorna a legjobb eszköz a céljaink eléréséhez? Ott virul(e) az a szakértői bázis, amelynek köreit színesíteni, gazdagítani szeretnénk? Mennyi időt és energiát szánunk minderre? Sokan kihagyják az alaplépéseket, pedig ezzel előre dolgozunk és később az adatlap szerkesztése is gördülékenyebb lesz. A rosszul megválasztott rendszerekben elfecsérelt időt pedig csak félve említem.
Mint az élet bármely területén, a kölcsönösség elvén jönnek létre értékes kapcsolatok a szakmai regisztrációk során is. Alapját mindenképp a hiteles és összehangolt profilok adják. Ha a Facebook „Munkahelyek és tanulmányok” alatt ugyanaz található, mint például a Linkedin-en, vagy a professzionális blogunkon: építjük a bizalom-hidat. A káosz és az elavult adatok viszont megtévesztőek. Figyeljünk rá, hogy mindenütt összecsengő, egymást erősítő információkat kapjanak látogatóink. Álláskeresés és váltás alatt ugyanis természetes, ha leendő munkaadónk, vagy annak megbízottja utánunk néz a neten. Azzal, ha regisztrálunk a Facebook és a Linkedin oldalain, egy Google keresés során a találati listák elején jelennek meg ottani profiljaink (főként, ha keresztnév-vezetéknév sorrendben gépeljük be, mivel a Linkedin magyarul nem érhető el). Keressünk rá mi is ellenőrzésként és meglepetések helyett, nézzük meg a szöveges és a képi anyagot is magunkról; töröljük, ami nem aktuális, vagy zavaró.
Miért épp a Linkedin-t használom példaként? A több mint 200 ország 200 millió regisztrált felhasználója között ott profilunkat jelenleg 19 nyelven hozhatjuk létre (ugyan a magyart a lista külön szekcióban felajánlja, de a rendszer nem támogatja szolgáltatásokkal). Létezik alap és fizetős (Business, Business Plus és Premium) változata is, ez utóbbira a statisztikák szerint minden ötödik felhasználó áldoz. A legnagyobb iparági résztvevők az IT, a pénzügyi szektor, a számítógépes szoftverek és a telekommunikáció, de a magasabb végzettségűek is jelentős számban vannak jelen. A Facebook virtuális nagyhatalma mellett ez a hálózat is impozáns méretekkel büszkélkedhet – országokban mérve – Brazíliát meghaladó populációjával.* Népes közösségben mutathatjuk be – egy hagyományos menüsorból kiindulva – karrierünk eddigi állomásait, tanulmányainkat, érdeklődéseinket, külön szövegmezők vannak a díjak, elismerések, teszt eredmények, elvégzett kurzusok, önkéntes vállalások és szervezeti hovatartozások megosztására. Követhetünk ágazati híreket és vállalatokat, egy-egy szakmai csoporton belül olvashatjuk mások beszélgetéseit és mi is kérdezhetünk, kereshetünk, hozzászólhatunk.
A tét egyre nagyobb, a lehetőség viszont nyitott annak, aki eldöntötte, hogy regisztrál. Itt jóval erősebb szempontok érvényesülnek, mint a szórakoztatóbb és kötetlenebb közösségi oldalakon. Mi alapján válasszunk profil képet, és milyen elvek mentén töltsük ki az adatlapunkat, a következő hét témája lesz.
*http://www.redherring.com/internet/linkedin-hits-200m-users-in-200-countries/


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook