Trükkös csábítás

2013.04.08. - Stíluskommunikáció

NetLét – Bordács Rita rovata

A múlt heti írásom végén megosztott gondolatokat olvasva – miszerint a Linkedin oldalain is szövődhetnek barátságok, kialakulhatnak szerelmek – egy Linkedin fejlesztő talán tágra nyílt szemekkel felsikítana, mégis hogy képzelem. A legerősebb professzionális közösség, mint társközvetítő? Vagy gyorsan elkezdene új funkciókat, közösségi tereket beépíteni. Ki tudja? Egy biztos, aki rengeteg időt tölt a karrierje építésével, munkával, annak sokszor háttérbe szorul a magánélete. Vagy, áthelyeződik annak egy – néha jelentős – része a virtuális világba.

Ezért (is) virul a társkereső üzletág (is) a neten. Felvetésem pedig nem alaptalan. Gondoljunk csak bele, ha már odatéved valaki, mit vár el egy társ- és/vagy barátkereső közösségi oldaltól? Először is legyenek ott valós személyek, igazi adatokkal, sőt mi több, saját fényképpel. Nem úgy, mint a filmek szakállas poénjaiban, amikor a nagyi szomorú, mert lebukott a net-szerelme előtt, hogy nem 25 éves, karcsú, hamvas bőrű, sudár termetű amazon, mint akinek vallotta magát.

Ezért is mondtam a Linkedin kapcsán azt, hogy a véletlen mindenütt dolgozik. Ott a valós személyek aránya vélhetően a legmagasabb az összes közösségi oldal közül. Munkatársak, üzleti kapcsolatok által hitelesített életutak, valódi fényképek, sőt, az iskoláknál megjelölt dátumok is segítenek a kor és a profil tulajdonosának beazonosításában. A közös érdeklődés egyből felmérhető azonos csoportokba regisztrálás esetén, egy-egy hozzászólásból még a vélemények hasonlósága vagy különbözősége is hamar kiderül. Nemzetközi, kiszélesített populáció, sok új arc, de persze (még) nem a társkeresés (elsődleges) céljával. Ezért nem bíztatnék senkit arra, hogy eltérő funkcióval használja ezt a komoly szakmai közösséget, ahol egyébként minden adott ahhoz, hogy a valós helyzetekhez hasonlóan két nyitott, érdeklődő ember egymásra találjon. Máris megteremtve ezzel a konkurenciát a speciális, elit NetToborzóknak. Ugye?

Üdvözlöm Önöket! Ezennel megérkeztünk az egyik legizgalmasabb NetLét témához, az internetes társ- és barátkereséshez. Mert a termék „TE” vagy. Elnézést a hirtelen váltásért, nem szeretnék senkit illetlenül és a szabályok hátrahagyásával tegezni, csak egy vizsgamunkám címét idéztem. Igen, az internetes társkereső és egyéb közös, privát időtöltésre szakosodott oldalak termékei valóban mi vagyunk, ha regisztrálunk. Belőlünk élnek, a szolgáltatások csak a termékek eladását fokozzák. Sokszor spam levelekkel csábítanak az oldalaikra. Nekem is így sikerült életem első nemzetközi barát- és társkereső szolgáltatásának „kirakatában” találnom magam. Még kezdő olasz nyelvtanulóként, lelkesebb és bátrabb voltam, mint amennyire nyelvismeretem felhatalmazhatott. Fejlődni szerettem volna, ezért gyakran időztem ingyenes leckéket kínáló oldalakon, YouTube videókat néztem angol-olasz fordítással, akaratlanul is nyomokat hagyva magam után. Egyszer egy olasz szövegezésű üzenet várt a levelesládámban, egy, a mellékelt fénykép alapján barátságos, bizalomkeltő megjelenésű, fiatal nőtől. Nem gyanakodtam semmire. Akkori legjobb tudásom és szótárazás segítségével felületesen értettem a levél és a benne feltett kérdés lényegét, és gondoltam, egy udvarias, személyes hangvételű üzenetre illik válaszolni. Főként, hogy oda volt írva, számít rá a küldője. Beugrottam a trükknek. Néhány ablakkal később már egy idegen, új birodalomban találtam magam. Először nem értettem hová kerültem, s mire felfogtam volna, hogy valóban akarom-e, már ott villogtak az első üzenetek. Olaszul. Kíváncsiságom, az élőnyelv gyakorlásának lehetősége elég volt ahhoz, hogy egy ideig maradjak és érdeklődésem a működési elvek felé forduljon. Ez még jócskán az iwiw felfutási időszakában volt, a Facebook hazai berobbanása előtt.

Az azóta jócskán eltelt időszakban kiműveltem magam a hasonló szándékú, „toborzó” üzenetek terén, de nem bánom, mert marketinges és stíluskommunikátor szemmel nézve egy kincsesbánya tárult elém. Tanulmányoztam a Marketing-mix elemeit, a 7 P-t. Vizsgáltam abból a megközelítésből, ha mi vagyunk belőle az egyik, a „product”. Figyeltem milyen hatással van a termék sikerességére a többi elem megváltoztatása, például új piacokra lépni, esetleg más csomagolásban. Érdekes és hasznos tapasztalataim voltak internetes profilépítéssel kapcsolatban. Olyanok, amelyek nemcsak a net világában működnek és fontosak, de ott hangsúlyosabban előtérbe kerülnek. Újdonságot nem árulok el azzal, hogy a hitelesség és a harmónia fogalmai újra előkerülnek a következő alkalommal, amikor a társ- és barátkereső internetes barangolásaim tanulságairól számolok be.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook