“…nyolc óra szórakozás”

2013.05.22. - Stíluskommunikáció

Jól élni – HORVÁTH RÉKA ROVATA
Ezzel elérkeztünk a legkellemesebb, legizgalmasabb, legváltozatosabb 8 órájához a napnak. Amiről tudjuk, hogy általában nem pont nyolc óra és nem is mindig csak szórakozás. Mert a munka, az annyi, amennyi, de nincs mese, dolgozni kell. Az alvás megint csak időt követel. És minden, ami marad, azt a szórakozás idejébe tesszük bele. A kikapcsoló, pihentető tevékenységek mellett helyet kell szorítani az ügyintézésre, a házimunkára, a gyerekekkel, szülőkkel való foglalkozásra is. Most arra kérem önöket, hogy engedjék el ezeket a nem teljesen ideillő tennivalókat gondolatban, hogy teljes figyelemmel azt járhassuk körül, amit szeretnénk: a szórakozás témakörét. Nagyon nagy falat ez, egyszerre nem is tudunk megbirkózni vele. Azt tervezem, hogy bizonyos érdekes és nagy érdeklődésre számot tartó témákat majd külön, részletesebben is megvizsgálunk.
Most pedig szórakozásra fel! Aki foglalkozik azzal, hogy jól éljen, annak elengedhetetlenül be kell osztani a napjait. Strukturálni kell az időnket. A reggeli ébredés után, emlékeznek még? Mindenképp igyekezzünk jól kezdeni a napot! A tudatosan jól kezdett nap után általában a munka következik. Jól-létünk érdekében azonban nem elég a munka végét várni és azt gondolni, hogy ha túl vagyunk rajta, akkor “hawaii”. Tétlenül, tervek és elképzelések nélkül várni a munka befejeződését, az olyan lenne, mint amikor a kisgyerekeket összeterelik a szülők egy vendégségben és azt mondják: most akkor játsszatok. Abból előbb-utóbb káosz lesz. Ha értelmes időtöltést akarunk, akkor azzal foglalkoznunk kell. A gyerekeknek játékokat, tevékenységeket kell kitalálni és irányítani őket. A saját szórakozásunk és azon keresztül a jól-létünk is megérdemel annyit, hogy tegyünk érte. Természetesen nagyon jók a spontán jött kellemességek, de főleg akkor, ha tervezett vagy rendszeres időtöltések közé ágyazódhatnak be. A szórakozás, időtöltés akkor igazán teljes, ha lazább vagy szigorúbb rendszer keretbe foglalja. Érdemes az idő egy részében célokat kitűzni és megvalósítani azokat. Tervezni és végrehajtani. Mindezt olyan dolgokban, ami kikapcsol, szórakoztat, feltölt vagy jólesően elfáraszt. Ha megtervezzük a szabadidő eltöltését, akkor sokkal több dolog belefér, mintha csak hagyjuk múlni az órákat és teszünk-veszünk közben.
Az aktív és passzív pihenés, rendszeres tevékenység vagy egy pillanatnyi ötlet….bármelyik jó lehet és mind szükséges. Sport, olvasás, háziállatok. Kirándulás, utazás, kertészkedés. TV, mozi, színház. Hódolás egy hobbynak vagy kényeztető szolgáltatások élvezete. Az ismert, kiszámítható dolgok a biztonság jó érzésével járnak. A változatosság pedig, tudjuk, gyönyörködtet. Vannak hasznos dolgok és akadnak haszontalannak tűnő kikapcsolódások. Az értéküket nem az anyagi ráfordítás határozza meg, vagy a beléjük fektetett energia, hanem az a végeredmény, amit az érzékszerveink közvetítésével lenyomatként a tudatunkban hagynak. Legyen szó rendszeres sportról vagy egy nyaralóhelyen összeverődött strandlabda meccsről, mindkettő lehet maradandó élmény és adhat pillanatnyi kielégülést is. Színházi előadás, mozi vagy egy jó beszélgetés a barátunkkal…hasonló és mégis mind különböző elégedettséggel tölthet el. Egy nagy teljesítmény, a maratoni táv lefutása, egy jó vacsora elkészítése: lehetne munka is, mégis akkor lesz igazi élmény, ha kedvvel és örömmel végeztük. Már megint ott vagyunk, ahol már többször: rajtunk múlik, hogy hogy állunk hozzá ahhoz, amit csinálunk. Lehet úgy vacsorát főzni, hogy duzzogva összecsap valami ételt a háziasszony a családnak, hogy ne érhesse szó a ház elejét. És teheti ugyanezt örömmel, már a bevásárlást is izgalmas kalandnak tartva, élvezve. Majd jókedvvel, valami finomat főzve, szépen megterítve, ünneppé emelve a hétvégi ebédet. Ha így teszünk, akkor ez a hétköznapi esemény kívánatos közös tevékenységgé válik. Mindenki szívesen vesz részt benne. Egyúttal jó példa is. A készülődést, a családi, baráti ebédeket, vacsorákat a gyerekeink is jó kalandnak tartják majd. Nem fogják robotnak érezni. Biztos, hogy szívesen viszik majd tovább saját felnőtt életükbe.
Minél több élménnyel díszítjük fel a tevékenységeink karácsonyfáját, annál csillogóbb, élménydúsabb és jólesően emlékezetesebb marad. Ha megbeszéljük, megosztjuk a barátainkkal, a családtagjainkkal, sporttársainkkal azt, amit érzünk, amit tudunk vagy hallottunk, tehát, ha beszélgetünk, akkor magunk is több ismerethez, élményhez és jóérzéshez jutunk, mintha csak a számítógép előtt ülve vagy az okostelefonunkat bújva múlatnánk az időt. Ott vagyunk egymásnak érző, értelmes, érdeklődő emberek. Egyformák és különbözőek. Ebben az öt jellemzőben annyi, de annyi lehetőség rejlik! Éljünk vele! Mert ne feledjük, hogy az emberi kapcsolat az egyetlen dolog a világon, amihez nem kell más, csak két ember. Nincs semmi, ami olyan nagyszerű lenne, hogy érdemes volna művelni—helyette.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook