Boldogság portfólió

2013.06.05. - Stíluskommunikáció

NetLét – BORDÁCS RITA ROVATA

Mielőtt tovább megyünk a netes társkeresés témakörében, időzzünk egy kicsit Mérő László boldogsággal kapcsolatos gondolatainál. Az ELTE Pszichológia Intézetének professzora a múlt héten tartott előadást ügyfélkapcsolati szakembereknek az ügyfélélmény anatómiájáról.

Kifejtette, hogy minden ember a maga módján boldog és a boldogság 3 komponense közül a legtöbbünknek mindháromra szüksége van, csak más-más mértékben:

- a pozitív érzelmeket jelentheti egy kisállat, akár egy kutyus is;

- tartalmas életet biztosíthat az életünket vezérlő elv;

- és a mostanában oly sokat emlegetett FLOW élményhez juttathat bennünket bármely elmélyült cselekvés, szerencsés esetben akár a munkánk is.

E három komponensből állítjuk össze a boldogság portfóliónkat és alakítjuk ki ezen belül saját arányainkat. S míg korábban a pszichológia a boldogtalanság kutatással foglalkozott, ma már a boldogság és annak ellentéte, a boldogság hiánya is hangsúlyos szerepet kapott. Indokolttá teszi mindezt az a tény is, hogy a modern gazdaságnak köszönhetően az emberiség fele képes megtermelni mindazt, amire globálisan szükségünk van. Felvetődik hát a kérdés: mivel teszi magát hasznossá az emberiség másik fele? Penyigey Krisztina, a szerzői jog alapú ágazatok gazdasági súlyáról készült tanulmányára utalva elgondolkodtató számokat hallhattunk. A ma 9,7%-ot kitevő „élménytermékek” 20-30 év múlva akár a világ GDP-jének felét is jelenthetik.

A professzor előadásában azt is kifejtette, hogy az új világ nyertesei azok az országok lesznek, akik minél több és színvonalasabb üzleti gondolkodót és követőt tudnak „kitermelni”. Itt tette hozzá: ha van egy tehetséges hallgatóm, az a szakmát úgyis megtanulja (mert tehetséges). Őt először megtanítom viselkedni, mert ha viselkedni tud, akkor jobban érvényesülhet. Ezzel a gondolattal pedig megérkeztünk a stíluskommunikáció gazdaságilag is mérhető értékteremtéséhez. Viselkedni, helyes megoldásokkal szóban, írásban, metakommunikációban, öltözködésben a ma oly fontos ügyfélélményhez és a jövő „élménytermékeihez” járulunk hozzá.

Mérő László a social media „boldogság portfóliónkra” gyakorolt hatásait pozitívan ítéli meg: nemcsak a határokat tágítja ki és a lehetőségek számát növeli meg, hanem egy-egy chat betöltheti az előszűrő szerepét azzal, hogy segít eldönteni, kire áldozunk személyesen is időt és kire felesleges. Visszakanyarodva aktuális NetLét témánkhoz, az internetes barát – és társkereséshez, egyetértek ezzel a pozitív hozadékkal. Használjuk bátran és felelősen korunk vívmányait, tartogathatnak meglepetéseket.

 

Kép: www.pecsma.hu


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook