Öltözködési és sminkelési tanácsokkal látja el az irodai dolgozókat a japán kormány

2013.06.11. - Stíluskommunikáció

Öltözködési, higiéniai és sminkelési tanácsokkal látja el a nyári hőségre az irodai dolgozókat a japán kormány a hétvégén indult kampány keretein belül, amelyre azért van szükség, mert a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset hatásai miatt a következő hónapokban is takarékon működnek majd a légkondicionálók a szigetországban.

A Super Cool Biz elnevezésű kampányban a környezetvédelmi minisztérium arra ösztönzi a hagyományosan fekete öltönyt viselő irodai dolgozókat, hogy az energiatakarékosság miatt könnyebb, lazább és egyben stílusosabb ruházatra váltsanak a nyári hónapokra.

Az angol cool szó kettős jelentésére (hűvös, illetve menő) rájátszó, stylistok és szakértők által kidolgozott program ideje alatt engedélyezik többek között a pólóingek és az Okinaváról származó, a hawaiihoz hasonló nyári ingek, valamint farmer, sportcipő és szandál irodai viselését, a nők számára egyes japán üzletláncok pedig szellős és stílusos blúzokból és ruhákból álló, élénk színű összeállításokat kínálnak a hőségre.

A hölgyek számára a kormány emellett hőálló sminket ajánl, különböző tisztálkodási, higiéniai és ruhatisztítási tippekkel járul hozzá a nyár irodai légkör elviselhetővé tételéhez, sőt, külön “hűsítő ételeket” is felsorol.

A programra azért van szükség, mert Japánban az idén nyáron is 28 fokra állítják a légkondicionálókat az irodákban, hogy takarékoskodjanak az árammal. A kabinet korábban 15 százalékos energia-megtakarítási célt tűzött ki idén nyárra, mivel a fukusimai atomerőmű 2011-es balesete óta a szigetország 50 reaktora közül csupán kettő üzemel, ezért a csúcsidőszakban akadozhat az ellátás. Az atomenergia korábban az ország áramellátásának csaknem egyharmadáért felelt.

A “Cool Biz” kampány ugyanakkor már jóval az atomkatasztrófa előtt, 2005-ben indult, akkor még a globális felmelegedés elleni küzdelem részeként. Az első években csupán a japán cégek harmada vett részt a kezdeményezésben, mára azonban a kabinet adatai szerint majdnem kétharmaduk lazít a dress code-on a nyári időszakra.

Egyesek szerint a program az energiatakarékosságnál is mélyebb célt szolgál a hagyományosan konzervatív irodai és öltözködési kultúrájú Japánban. “Ez nemcsak a nyár túléléséről szól, hanem a japánok életvitelének megváltoztatását illetően is fordulópont” – közölte Maccumoto Rjú korábbi környezetvédelmi miniszter.

Mások azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a politikusok nem járnak jó példával e téren: miközben a kormány az öltözködési szokások lazításáért kampányol, addig a parlament eheti ülésein a honatyák egytől egyig hagyományos, sötét öltönyökben vettek részt.

 

MTI 2013. június 2., vasárnap 16:10

 

http://www.japantimes.co.jp/news/2013/06/04/national/super-cool-biz-season-starts-again/#.Ua-NsdJ7L2R


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook