Y-generáció: a trendhatározó

2012.09.14. - Stíluskommunikáció

Az Y-generáció a fogyasztói társadalom alakítója és húzórétege. Az Economist Intelligence Unit tanulmánya egyenesen azt állítja: ők a legjobb vásárlóerő. De kik is ezek az Y-generációsok? Hogyan hozhatta őket létre a technológia száguldása? És mire adott válasza ez / ők a társadalomnak?

Klasszikus szociológiai definíció szerint az Y-generációsok azok, akik az 1970-es évek vége és a 2000-es évek eleje között születtek, vagyis ezredfordulósok. Mivel a számítógépekkel együtt nőttek fel, szinte mind a technológia őrültjei. Okostelefonnal a zsebükben, táblagéppel a táskájukban járnak, és szinte percenként frissítik a mailjüket és a facebook-adatlapjukat. Megszállottan és mániákusan.

Persze ahhoz, hogy ők legyenek az Y-generáció, az is kellett, hogy a szülők házon belül biztosítsák a kényelmi körülményeket és persze a technikát. Megkapták a legmodernebb játékokat, kisgyermekként megismerkedtek a tudomány és a technika legújabb vívmányaival, magabiztosan kezelik azokat. És ez egy idő után mindennapi szükségletté vált.

Közben pedig az iskola, a család és a médiaplatformok is azt ontják: önállóság, szabad véleménynyilvánítás. Ezért az Y-osok keményen megállják a helyüket a munkaerőpiacon, önbizalommal és szabadon élik az életüket és mondják el a véleményüket, oldják meg a feladataikat, bárhol és bármikor. Néha gátlástalanul – legalábbis szokatlan szem számára biztosan.

Mi vezet a facebook-mániához?

Hogy miért is ragaszkodnak a telefonjukhoz, az abba beleépített facebook-platformhoz és az állandó kommenteléshez az Y-osok? A közösségi oldalakon közzétett komment, vagyis bejegyzés, hozzászólás egy tanulmány szerint hasonló agyi régiókban vált ki örömérzetet, mint a szexuális együttlét vagy egy ínycsiklandozóan fenséges étel. Azok számára persze, akik nem ismerik egyik vagy másik tevékenységet, bizarr lehet a hasonlat. Amerikai kutatók viszont – miközben az Y-generáció szokásait vizsgálták – felfedezték, hogy a két vágyérzet nagyon hasonló. Logikus is: mindennapi életünkben átlagosan 30-40 százalékban a saját élményeinkről vagy érzéseinkről beszélünk másoknak. A kommentelést pedig az agy jutalomként éli meg – mondják a szakemberek.

Az ilyesfajta testi-lelki élvezetek pedig könnyen függőséghez vezetnek. Ezért lehet az, hogy a tengerentúlon üzletek mentek tönkre, tárgyalások maradtak el és emberek százai estek letargiába, amikor idén április elején néhány órára leállt a facebook. Ezért aztán csak csínján!

Hevér Lóránt


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook