Varázsbolt

2012.09.14. - Stíluskommunikáció

Véleményem szerint az érvényesülés valami olyasmi, amikor összhangban vannak a céljaink és a vágyaink azzal, ami megvalósul a kezünk nyomán. Ha az ember beléphetne egy varázsboltba, mondjuk az érvényesülés varázsboltjába, ahol hatalmas bevásárlószatyrába kedve szerint válogathatna az életben való érvényesüléshez, akkor bizonyára rengeteg dolgot összeszedne. Leemelné a szemmagasságban található ismeretségeket, hiszen nagyon sokan úgy vélik, hogy a boldoguláshoz elengedhetetlenek a megfelelő kapcsolatok. Biztosan lekerülne a polcról mindenféle komoly szakmai tudás, oklevél és képesítés, a nyelvtudásról nem is beszélve. Sokan leemelnének egy-egy nagyobb pénzeszsákot is a polcról azzal a szándékkal, hogy beindíthassák az álmaikat valóra váltó üzletet. Van, aki bátorságot kérne kilóra a pult alól, és biztosan akad olyan ember is, aki félve önbizalom után érdeklődne az eladótól. De vajon mennyi olyan vásárló van, aki leemelné a polcon porosodó kulturált viselkedést, az alkalomhoz illő megjelenést vagy a hiteles kommunikációt az érvényesülés érdekében?

Bízom benne, hogy sokan. A körülöttünk lévő embereket ugyanis három alapvető dolgon keresztül észleljük: az egyik a külső megjelenés, a másik a kommunikáció, a harmadik pedig a viselkedés. Ezen belül is a találkozás első másodperceiben 93%-ban a külső, a nonverbális kommunikáció és a vokális kommunikáció; 7%-ban pedig a verbális kommunikáció játszik szerepet. Ezeknek a jeleknek a segítségével alakítjuk ki a benyomásainkat a másik emberről. A benyomások pedig meghatározzák az emberről alkotott ítéleteinket. Ahogyan egy ember viselkedését, külsejét, kommunikációját jellemezzük adott szituációban, ugyanazt a jellemzést alkalmazzuk az ember személyiségére is. Azaz olyan belső tulajdonságokkal ruházzuk fel az illetőt, ami megfelel a megfigyelt viselkedésnek, a látottaknak, hallottaknak. Akármennyire torzítottak is a benyomásaink és az ítéleteink, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a valóságot tükrözik, és ezek alapján cselekszünk. A benyomások alapján ítélünk szimpatikusnak vagy ellenszenvesnek valakit. Gondoljuk tapasztaltnak vagy zöldfülűnek. Érezzük szavahihetőnek vagy csalfának. Kötünk üzletet vagy barátságot. A benyomás csapdája abban rejlik, hogy egy-egy személlyel kapcsolatban a későbbiekben is gyakran a benyomásainkra, és a benyomásaink alapján alkotott ítéleteinkre hagyatkozunk.

Kutatók szerint az első benyomás három másodperc alatt kialakul, azonban ennél sokkal tovább érezhető a hatása, hiszen nehezen írható felül. Amikor az érvényesülés érdekében abba a bizonyos bevásárlószatyorba gyűjtjük a hasznosabbnál hasznosabb dolgokat, ne felejtsük el az alkalomhoz illő megjelenést, a hiteles kommunikációt és a kulturált viselkedést sem magunkhoz venni! Az élet bármely területén szükségünk lesz rá, ha érvényesülni, BOLDOGulni szeretnénk! A varázsbolt pedig: Önmagad, Akarat utca 2.

Sütő Zsanett

 

 

Felhasznált irodalom:

Smith, Eliot R.; Mackie, Diane M. (2004): Szociálpszichológia. Osiris Kiadó, Budapest.

Görög Ibolya (2004): A nyilvánosság kelepcéi. Athenaeum 2000 Kiadó, h. n.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook