Stílus-stratégia 8. Búvárruhában étterembe? Néhány szó a sportruházatról

2014.07.29. - Stíluskommunikáció

JANTAY KATA SOROZATA

A legutóbbi szezon nagy újdonsága volt a divat követő hölgyeknek a neoprèn szoknya, ruha, pulóver. A neoprén egy speciális, apró lègbuborékokkal teli gumi szerű anyag, ami kiváló hőszigetelő képességgel bír. Pont emiatt lett hamar népszerű a vízi sportok szerelmeseinek körében: elsősorban búvár- és szörfruházat készül belőle. Forradalmi újítás volt a korábban gyapjú pulóverben szörföző sportolóknak.
Szabadidős búvárként én is rendelkezem egy ilyen “vizes ruhával”. Mai napig élénken bennem van az emlék, amikor első alkalommal próbáltam magam belepaszírozni a búvárruhámba, mint egy 3 számmal kisebb farmerbe, (fontos, hogy szűk legyen mert csak akkor szigetel megvelelően) és amikor a tízperces műveletet sikerrel zártam, hőgutától izzó fejjel ugrottam a vízbe megkönnyebbülés után. Megemlíteném még a neoprénre jellemző gumi szagot, ami számomra kellemes, mert kapcsolódik a búvárkodás élményéhez, ám nem biztos, hogy környezetünk is hasonló véleménnyel rendelkezik róla.
Amikor azonban először megláttam az elegáns szabású neoprén szoknyát és nadrágot, elfogott a rémület: izzadó combokkal a városban? Ki gondolja ezt komolyN? Sajnos nem csak egy divattervező hóbortos ötlete lett, a fast fashion boltok azonnal lecsaptak a “kreatív” újdonságra.
Elgondolkodtató, hogy vajon miért szivárog be a sportruházat egyre jobban a városi öltözködés keretei közé? A klasszikus megjelenésbe  egyáltalán nem fér bele, hogy edző cipőben, melegítőben menjünk fagyizni a hétvégén. Maximum, ha egy kerékpár is van a fenekünk alatt. Felreértés ne essék, nem a sportruházat ellen vagyok, hanem a sportruházat és városi viselet keveredése ellen. Mindegyiknek megvan a maga helye. Ahogyan nem praktikus pamut pólóban izzadni az aerobik órán, vagy szövetkabátban síelni, ugyanúgy nem való a melegítő sem a bevásárlóközpontba.
A klasszikus városi megjelenéshez elsősorban a hagyományos alapanyagok tartoznak: pamut, len, gyapjú. Természetes alapanyagból készül a farmer is, ezért emelkedhetett ki eredetileg munkás nadrág múltja ellenére. A praktikus sídzseki, neopén szoknya, vagy pipa logós edzőcipő azonban nem része a klasszikus nő városi viseletének!

http://2.bp.blogspot.com/-nsF6fqFSkFE/TxFCxbhuhJI/AAAAAAAAR2c/a6he_i7jcyU/s1600/087c17210d75ef37_mcqueen21-horz.jpg


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook