Tánczos Mónika: Nők, tárgyak, divat

2014.11.04. - Stíluskommunikáció

- Jó napot kívánok!   

- Üdvözlöm, Asszonyom! Segítségére lehetek? Kérdezi az eladó.

- Nem köszönöm! Csak nézelődöm. Válaszol kissé zárkózott tekintettel a Nő.
Majd láthatóan, a napi teendőitől még nem teljesen elrugaszkodott hölgy, keresgélni kezdi azt a bizonyos valamit.
Kis idő elteltével, mégis az eladóra támaszkodik, aki felteszi kérdéseit:
- Esetleg valamilyen alkalomra lesz?
- Színek, melyeket szívesen visel?
- Mire gondolt, milyen hatást szeretne elérni?
- Ruhatárának felfrissítő darabja lenne vagy kiegészítője valaminek?
A kérdések hallatán a kissé meglepődött hölgy, aki első látásra egy kész személyiséget sugalló jelenség, láthatóan zavarba jön.
A válaszokból kiderül, milyen darabokat szeretnénk. Eltakar vagy kiemel. Ápol és elrejt. Megmásít, fiatalít, sugároz. Tetsszen a környezetemnek. Jobban nézzek ki, mint a kolléganőm, mert tegnap olyan lekezelő volt velem. Jó lenne, ha kinézetem a párkapcsolatomat is befolyásolná, hogy boldogabb legyek.
Egy kedves barátom szerint: „Odafent sorban állnak azért, hogy nők lehessenek!”, ami
valóban érdekes lehet, hiszen nem istene, hanem istennője van a gondolatoknak, a bölcsességnek, a szabadságnak és a szent tudásnak is. Müller Péter: Férfiélet, női sors című könyvét haszonnal forgathatjuk, ha a női és a férfi szerepek különbözőségét és folyamatosan alakuló változásait szemléljük.
Miért van az, hogy minden népnél és kultúrában a múzsa Nő? Csakis ezek az isteni nők képesek fentről sugallni a lelkeket megtermékenyítő titkokat. Minden magasabb gondolat és spiritualitás az Örök Nőin keresztül tud megérkezni hozzánk? A Faust végén a misztikus kórus is ezt énekli:  „A mondatban is alakra lel / az Örök Női visz magasra fel.”
A női múzsa által ihletett alkotásokat, legyen az tudományos, filozófiai, történelmi nemcsak az értelem hatja át, önmagukban szépek.
Jóval többek vagyunk a külső megjelenésünknél. Te és Én sem vagyunk egyformák. A Te értéked nem biztos, hogy az Én értékem is. Ez fordítva is igaz. Ezért lényeges lenne, hogy a ”magam” stílusa ne csak a legtrendibb darabokból álljon össze. Bizony hajlamosak vagyunk ezekből az elemekből olyanokat is magunkra venni, melyekkel csak a környezetünkkel való harmónia illúzióját érhetjük el.
Öltözékünk elemeit, a tárgyainkkal közvetített vizuális tartalmakat érzéseket kiváltó eszközként használhatjuk, önkifejezésként. Tudnunk kell azt is, csak bizonyos hatósugárral rendelkeznek. Ezek a képzetek nem képesek tartósan bensőnkben élni. Nem lehetnek megoldó kulcsai életünknek, csupán kulcstartónak használhatjuk őket. És vigyázz! Léteznek ravasz tulajdonságaik is: csillognak, színesek, szépek, takarnak, puhák, melegek vagy csúnyák, giccsesek, fakók és ízléstelenek.  Érzékünkre képesek hatni, és ha ránk hatással vannak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy környezetünket is befolyásolják.

Érdemes néha feltenni a kérdést: éppen ezt a hatást akartam elérni? Ezeknek a nem éppen „csak tárgyak”-nak a kiválasztása nem kis felelősség. Nem a tárgyak felelőssége, kivé válunk általuk, hanem a mi felelősségünk, mik is lehetünk általuk. Az 1960-as évek divatikonja, Mary Quant, így fogalmazott:
„A divatos nő hordja a ruhákat, s nem a ruhák hordják őt.”

József Attila: Mikor az uccán átment a kedves című verséből  az első négy strófa gondolatai is eszünkbe juthatnak a vásárlások alkalmával:
„Mikor az uccán átment a kedves,
galambok ültek a verebekhez.

Mikor gyöngéden járdára lépett,

édes bokája derengve fénylett.

 

Mikor a válla picikét rándult,
egy kis fiúcska utána bámult.”

Lebegve lépett – már gyúlt a villany

s kedvükre nézték, csodálták vígan.”

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook