Vállalati kultúra a stíluskommunikáció szemszögéből 4.

2014.11.16. - Stíluskommunikáció

KOVÁCS TÍMEA SOROZATA

A külső szemlélő számára a vállalati kultúra mintegy 10-20%-a láthat, továbbá még ennél is kisebb mértékű az érthető elemek számossága.

Ennek számtalan lehetséges oka van. A vállalati kultúrát ilyen értelemben egy zárt közösségnek kell tekinteni. Az ott mindennapjaikat élők ismerik igazán mi zajlik a „négy fal között”. Azonban gondoljunk csak bele, hogy milyen könnyen mondunk véleményt, már-már ítéletet a saját környezetünkben lévő egyéb közösségekről, azok tagjairól. A vállalati kultúrának tehát egy része teljesen ismeretlen a külvilág számára. Mely elemek képezik a 10-20%-ot? Ilyen az öltözködés, az ügyfelek felé mutatott viselkedési szokások összessége valamint a különféle kommunikációs csatornákon közvetített értékek és a cégről kialakult elképzelések. Ezek ráadásul nem csupán kis szeletét képviselik a vállalati kultúrának, hanem sokszor téves következtetésekre juttatják az érdeklődőt. Nem arról van szó, hogy valótlanságokat mutatnak, hanem egyszerűen máshová teszik a fókuszpontokat. A másik 80-90% az igazán releváns és érdekes. Ez az, ami sokkal inkább meghatározza az ott dolgozók mindennapjait. Ráadásul ezek nem csak a külvilág számára, hanem sokszor a vezetőség és a munkatársak számára sem egyértelműek és teljes körűen ismertek. Íratlan szabályok, szokásjogok, amelyekre az ott lévők megtanítják az újonnan érkezőket. Sokszor nem is tudatosan, hanem egyszerűen példát mutatva. Ezek azok, amelyek igazán befolyásolják a szakmai folyamatokat, szakmai eredményeket.

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook