Tarpay Borbála: A csonka tér szelleme

2014.11.21. - Stíluskommunikáció

Sötétedés után leszálló ködben érkeztünk. Senki sem volt már a kis falu kivilágított utcáin, az emberek behúzódtak a házaikba, utószezon van. Nehezen találtunk rá a szállásunkra. Az amúgy végtelenül tiszta és rendes újszerű panziónk neve találékonyságra nem utalt. A falu egykori híres lakosának a nevéhez hozzáfűzték a kúria szót, ettől jobban menő üzletet remélve.
Egy szép, tágas ebédlőben ültettek le, melyben óriási tömör fa asztal állt, a falnál egy szokatlanul nagy szekrénysorral.

A magyaros welcome-drinket szopogatva építész szememnek feltűnt három, visszafogottan díszes, kétszárnyú ajtó. Arányaik miatt olyan nem maiaknak tűntek, vastag falat átölelő tokkal, aránytalanul szélesnek és alacsonynak hatottak. Majdnem félrenyeltem ijedtemben az erős pálinkát. Valóban ez lenne az a ház, ahol az ismert költőt az ihlet meglátogatta? Vendéglátóink ezután örömmel vették elő és mutatták meg az írott és rajzolt bizonyítékokat.
Kérésemre körbevezettek a házon. Elszörnyülködtem. Hagyományokat tisztelő szakemberként egyre jobban esett le az állam.

Abból a térből, az egyik legismertebb magyar vers teremtő fészkéből ma már semmi sem látszott…és elkezdett feléledni előttem egy valódi kúria elméleti térrendszere. Az új konyhai résszel megtoldott épületben a költő egykori tágas könyvtár- illetve dolgozószobáját három részre feldarabolták. Ajtókat, ablakokat, padlót, tetőt, cserepet mind általánosan használt maiakra cserélték. Lefaragtatták a XIX. századi tető túlnyúlását is, mert nem tetszett a tulajdonosnak. A hátsó bejáratot tették meg főbejáratnak, elé valami tornácos bővítést is hozzáépíttettek, hogy az egész kúriásabban hasson. A ház elején lévő fogadó és lakó tereket pedig egyszerűen lebontották, így még a főhomlokzata is hiányzott. Állítólag a kastélyadó miatt. Mint egy arc nélküli sebesült. Összehasonlítva a régi rajzzal éppen az arcát érte a legszerencsétlenebb döntés.  Ezt az épített emléket tudatlanul felismerhetetlenné tették, mintha a fül orr gégészre bízták volna az orr kecsesítését.

A tulajdonosok elmondása szerint különböző neves emberek is járnak vissza ide megszállni. Vajon mennyivel szívesebben vennék igénybe a szállást, ha az igazi kúriát találnák ezen a helyen, netán autentikus bútorokkal?
Hogyan fordulhat elő, hogy adózási kedvezmények miatt a különös szellemiséget hordozó ház homlokzatát engedély mellett lebonthatják? A felújítási projekt az Európai Unió támogatásával készült, de senki sem figyelt, pontosan mire is költik? Nem volt olyan, akinek feltűnt volna a ritka kincs elvesztése? Miért nem érdekelte azokat az embereket, akik amúgy a neves síremléket, a falu emlékmúzeumát és a költő abban őrzött eredeti bútorait büszkén mutatják? Ezek amúgy mind arról tanúskodnak, hogy a falu a szellemiséget őrizni próbálja. Sajnos csak darabokban.

A dal még áthatja az egész országot. De a hely szelleme már a három, kedves, öreg duplaajtó között sem tud szabadon lebegni. Örökre elvágták az útját.


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook