Tóth Mónika: Szeretetmorzsák

2019.02.06. - Stíluskommunikáció

Szeretetmorzsák

 

Gyerekkorom nyári emlékei elevenen élnek bennem. Minden évben több hetet töltöttünk a húgommal vidéken egy kis faluban a nagymamámnál. A színek, az illatok, a virágos kert és a háziállatok  –  rögtön megjelenik a kép, amint ezekre a nyarakra gondolok. A nagymamám mindig örömmel fogadott bennünket, és biztosan nagyon várt már. Mi pedig futottunk a kamrába, hogy megnézzük, milyen sütik várnak bennünket, és csak majszoltunk.  Krémmel töltött, diós-mézes vagy éppen sós apró, de lehet, hogy fánkot sütött vagy egy új receptet próbált ki, amit a szomszéd Zsuzsika nénitől kapott.

Két hatalmas nyárfa állt a ház végében, és emlékszem, hogy féltünk, mikor a nyári viharok előtt megmutatták levelük fenyegetően haragos fonákját és vészjóslóan susogtak. Teltek a napok, mi pedig egyre inkább otthonosan éreztük magunkat.

 

Belecsöppentünk az ő mindennapjaiba, ami számunkra természetesen újdonság és érdekes volt. Biciklire pattantunk, hogy bevásároljunk a központi ABC-ben, elhozzuk a péktől az aznapra felíratott friss kenyeret. Ő kenyérrel ette a dinnyét és a szőlőt is. Ha valamilyen ételhez éppen nem volt kedvünk, csak ennyit mondott: „Nem baj, majd hozzá változol!“

Mindig derüs volt, panaszkodni sosem hallottuk.

 

December végén elment. Ő volt a nagymamám és én büszke vagyok rá. A 98. évét töltötte októberben. Ritka szép kort élt meg. Idősek otthonában élt már tizenkét éve. Mondják, hogy öreg fát már nem lehet átültetni. Ő ezt is tiszta szívéből elfogadta, és új életet kezdett, amikor úgy döntött, bemegy.

Decembertől hirtelen és gyorsan jött a fizikai leépülés, nem egész három hét telt el, és ő meghalt. Hálás vagyok a sorsnak, hogy volt lehetőségem elköszönni tőle. Beléptem a szobájába és azonnal érzékeltem: itt nincs visszaút. Ő már kész és indul. Nem kommunikált, csak aludt. Néha kinyitotta a szemét, de azonnal vissza is csukta. Alig maradt ereje. Csak fogtam a kezét, és beszéltem hozzá, remélve, hogy hall engem. Azt mondják, ilyenkor már két világ között vagyunk, jönnek értünk a szeretteink, akik odaát vannak. Értjük, érzékeljük őket és érzékeljük a földi világot is. Az ott töltött idő után elindultam haza, és a közel két órás úton egymás után jöttek az emlékek.

Este volt, mire hazaértem. Másnap este jött a telefon, hogy elment.

 

A temetésen ragyogóan sütött a nap, nyugodt és békés minden.

 

Vele ugyan már nem találkozhatok, a szeretete és az emléke mindig itt lesz, és erőt ad. Az új helyzethez meg majd hozzá változom, – ahogy ő mondaná. Ezek azok a pillanatok az életben, amikor kristálytisztán értjük és tudjuk, hogy mi a fontos.

Amennyire megrázó egy ilyen élmény, annyi erőt lehet meríteni belőle. Elfogadom, ami történt és továbbra is ugyanolyan szeretettel gondolok rá. Mert egy biztos, a szeretet örök.

 

 

 

 


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook