Beck Laura: Kézírásunk stílusa

2021.07.29. - Stíluskommunikáció

Képzeljünk el egy teremben 15 fehér lepelbe öltöztetett embert! Figyeljük meg, hogyan beszélgetnek egymással! Mit mondanak, és hogyan? Közben mit tesznek? Mennyire vannak közel egymáshoz? Képzeljünk el mindent! És most lássuk őket ruhában! Mit viselnek, és hogyan? Milyen színeket, formákat, fazonokat? Hogyan fognak meg egy tollat a kezükben, és hogyan kezdenek el írni?  Ugye, mindannyian látjuk?!

 

Hogyan lehetséges ez?

 

Grafomentori tevékenységem során először az írás alapján értelmezem az ügyfeleim belső világát, majd együtt haladunk tovább önmaguk legjobb változata felé. Több éve figyelem, ahogy kinyílnak, ahogy visszatalálnak önmagukhoz az ügyfeleim, és ezáltal a megjelenésük, kézírásuk is megváltozik.

 

Ezzel a cikkel az a célom, hogy kicsit Te is más szemmel tudj nézni az írásra, mint eddig. Minden, amit csinálunk, az jellemző ránk, és nincs ez másként az írásképünkkel sem, hiszen nincs két egyforma írás, vagy aláírás a világon, ahogy két egyforma ember sincs a Földön. Amikor ránézel egy írásra, felejtsd el a szép és a csúnya szavakat! Csukd be a szemed, és képzeld el, hogy az írás elhagyja a papír felületét! Tedd fel magadnak a következő kérdéseket: Mit érzek most, hogy itt van mellettem? Zavar? Feldob? Szorongok tőle? Motivál? Lendületet ad? Lelassulok? Akár lásd egy szerepjátékban magatokat! Kávézás közben ki kezdi a beszélgetést? Ő dominál, vagy egyenlő felek vagytok? Esetleg zárkózott? Tudom, furcsán hangzanak ezek a kérdések első olvasásra, de teljes bizonyossággal állíthatom: ez működik. Amikor  grafológiát tanítok,  ezeket a kérdéseket már az 5. órán felteszem a diákjaimnak, akik egytől egyig képesek válaszolni a fenti kérdésekre.

 

Hogyan lehetséges ez, és mi a haszna ennek a gyakorlatnak számodra?

 

Most egy nézőpont adtam neked az írásokkal kapcsolatban. Ismered azt az érzést, amikor van egy szilárd véleményed valamiről, de amint kapsz egy új információt, már egészen más színben látod a helyzetet? Biztos történt már  ilyen. Amint kipróbálod a kollégádon, párodon, családtagodon ezt a gyakorlatot, éppen ez fog megtörténni veled is. (Fontos, hogy ezt a gyakorlatot olyan írásminta tulajdonosával végezd el, aki már betöltötte a 10. életévét, hiszen ekkorra fixálódik az írás már annyira, hogy a lélek vetül ki a papírra, illetve ilyenkor már nem korlátozzák a tanárok az egyedi íráskép kialakulását.) Azért támogat téged ez a gyakorlat, mert ezután már tudod, mire számíts a másiktól. Az írás soha nem hazudik, és nem kell a duktornak (az írásminta tulajdonosának) megszólalnia ahhoz, hogy lásd, mire számíthatsz. Könnyebben tudod kezelni a helyzeteket, hiszen fel tudsz készülni. Ha elsőre nem megy a gyakorlat, akkor próbáld meg egy papíron, vagy akár a levegőben utánozni az írást, és miközben ezt teszed, figyelj befelé! Milyen érzés úgy írni, ahogy a másik? Tedd fel magadnak a kérdéseket, és figyelj a válaszra! Ez azért tud minden esetben működni, mert az írásnak nincs az agyban központja, így az egész agyunkkal, a múltunkkal írunk. Így, ha valaki írását követed, arra a területre fog hatni az adott grafikai jegy, ahol annak az érzésnek a „helye van”.

 

Az írásunk, ahogy a stílusunk is, időről időre változik, hiszen egy egészséges személyiség is folyamatosan fejlődik. Amit a papírra vetsz, az nem más, mint a gyerekkorod, a világról és önmagadról alkotott nézőpontjaid, a reakcióid sebessége és minősége.

Íme, néhány fix nézőpont az elemzéshez, ami segíthet:

-        Az írás sebessége (a gondolkodás sebessége)

-        Az írás tömörsége/szellőssége (a távolságtartás mértékéről árulkodik)

-        Az írás nyomatéka, azaz mennyire nyomja rá a duktor a tollat a papírra (megmutatja, milyen energiával éli az életét és végzi a feladatait)

-        Az írásban hányféle módon írja le a betűket? Mindig ugyanúgy, vagy változtat a betűk formájának megalkotásán? (Képes-e fejben a flexibilitásra, vagy merevebb, következetesebb?)

-        Vannak szögek az írásban? (A szögek jelenléte mindig merevségről mesél nekünk. Minél több a szög, annál „nehezebb” a személyiség.)

 

Jó felfedezést kívánok!

 

Beck Laura, grafomentor, stíluskommunikátor


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook