Nagy Valéria: Széljegyzetek a stíluskommunikáció margójára egy mérnök tollából

2022.12.04. - Stíluskommunikáció

Amikor azzal a kérdéssel találkozunk, hogy számunkra mit jelent a stílus, akkor elsőként korok, korszakok, épületek, festmények, egyéb műalkotások, az „emberalkotás”, mint művészeti tevékenység ismertetőjegyeinek összessége jut eszünkbe, vagyis egyfajta kifejezésmód, minthogy a stíluskommunikáció pedig ezeknek az ismertetőjegyeknek a közlése, harmonikus megjelenítése. Ugyanakkor egy műszaki mérnök számára tulajdonképpen a funkcionalitás és a megjelen(ít)és ötvözete kölcsönöz egyfajta harmóniát. Ilyen módon a stíluskommunikáció értelmezésénél valamelyest előtérbe kerülhetnek más aspektusok is. Itt megjegyzendő, hogy a funkcionalitást inkább a férfiak sajátjaként említjük, a külső megjelenést pedig inkább a nők sajátjaként. Párhuzamként és példaként megemlíthető a forma és az alak összetartozása is, amelyek szintén alapvető stílusjegyei a harmóniának, de a műszaki értelemben vett harmóniának is. Nevezetesen, hogy a forma az „objektum” azon inherens tulajdonsága, ami az alak (a kontúr) és a méret által meghatározott. Annak érdekében pedig, hogy kialakulhasson a már említett harmónia, az „ideál”, a mérnöki feladatok elvégzése szinte mindig megköveteli a modellezést, az optimumkeresést.

Mint ahogyan egy működőképes gép megtervezése és kivitelezése egy hosszú folyamat, úgy önmagunk megalkotása és kifejezése is egy végtelen és elágazásokkal teli út, ahol az ösztön én, az én és a felettes én – mint főszereplők – mellett közreműködőként részt vesznek:

-        útnak indítók: a család

-        rendező(k): mi és az aktuális környezetünk

-        producer: az élet

-        statiszták: óvoda, általános iskola, középiskola

-        ráébresztők: egyetemek

-        felébresztők: munkahelyek

-        alakítók: életfeladatok.

Az út során és az időben is előre haladva, erős hatások érnek bennünket, mintákkal találkozunk, önelemzést végzünk, keressük a stíluselemeket, inspirálódunk vagy éppen utánzunk, majd megalkotjuk önmagunkat, egyéniséget öltünk. Később pedig a környezet hatására cserélgetjük a stíluselemeket, illetve bizonyos elemeket megtartunk és kombináljuk más változó elemekkel. A kombinációkat azonban mindenkor befolyásolja a kreativitásunk, a hagyományok, a technika állása, a technológiák, de akár a szükség is. Végső soron pedig a színek, a formák, a szavak, a hangok, a mozgás, az arcjáték, a kézmozdulatok, stb. marketingruhába öltöztetve többféle és többváltozós, de ugyanakkor törékeny és egyedi stílust alakítanak ki. Példának okáért a színekkel kapcsolatosan a stílus (ki)alakulásának kalandokkal teli útjáról néhány szösszenet:

-        gyerekként a lányoknak pirosat, a fiúknak kéket,

-        kamaszként az „introvertált” fekete, vagy éppen a

-        tudatalatti, ösztönös színhasználat.

Mindeközben persze az énkép és a testkép kapcsolata is változik. Egyébiránt az ez utóbbival való foglalkozást egy olyan intenzív vágy is jellemez, ami kétségkívül hatással van a stíluskommunikációra.

Érdemes lenne azt az aspektust is megvizsgálni, hogy az út során milyen distressz és eustressz ér bennünket, ezeket miként tudjuk internalizálni a folyamatosan változó stílusunkba. Szem előtt tartva azt az intelmet, amit talán Horváth Attila dalszövegírónk fogalmazott meg a legtalálóbban: „Az légy, aki vagy! Érezd jól magad!” (Charlie: Mindenki valakié c. album, 1995)


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook