Plus hangSÚLY

2012.09.08. - Stíluskommunikáció

A SÚLY kérdését az egyenSÚLY felől közelíteném meg. Minden relatív. Bárki rendelkezhet – az alap testalkatához képest – kicsit több tartalékkal vagy zsírkészleteit lecsökkentve lehet mínuszban is. A hangSÚLY szerintem azon van: kiegyenSÚLYozott-e valaki mindemellett, vagy sem. Jól érzi-e magát a bőrében, vagy a sok fogyókúrától depressziós, esetleg a leadott SÚLYtól boldog, vagy elfogadva adottságait – elégedett.

Kevés nőt hallottam még arról panaszkodni, hogy túl vékony, vagy épp kifogyott a szoknyájából és az sehogyan sem áll rajta. Több a felhajtás a plusz kilók körül. Az újévi fogadalmak és a tavaszi témák elengedhetetlenül unalmas kelléke a fogyókúra. Mielőtt kivillannak a karokon, csípőkön, combokon felhalmozódott téli raktárak, iparágak egész sora segít a rászorulóknak… De miért is? Tényleg szükség van erre? Vagy csak üzlet és divat?

Néhány hónapja lelkiekben megráztam Franca Sozzani, a Vogue Italia főszerkesztőjének kezét, gratulálva a lap internetes oldalán található állandó rovathoz a plus size modellekről, és utólag, a 2011. júliusi vezércikkhez. Sozzani ugyan nem érintett a témában, de sok olvasó az! Amikor az elfogadásról, másságról beszélünk, a méretbeli különbség toleranciája szinte fel sem merül. A divatipar ontja a vékony, sőt, gyakran a valóságtól elrugaszkodottan sovány modelleket és ideát, ezzel irreális üzenetet küldve a szépségről, a nőiességről. Sok tini és fiatal lány el sem hiszi magáról, hogy lehet tetszetős a kifutók és címlapok világától teltebb, gömbölyűbb vonalakkal. A Curvy Can elnevezésű kezdeményezés és kampányai szintén ezért keltek életre, ex-modellek részvételével, a valóság ábrázolásával, „Szeresd magad” szellemiségben.

Elgondolkodtató volt az a képsor is, amely az interneten kelt szárnyra és híres festmények nőalakjait photoshop segítségével lényegesen karcsúbbá tette. Igen, egészségünk szempontjából valóban fontos, hogy önmagunkhoz képest jó formában, SÚLYban legyünk, azért tegyünk, mozogjunk, helyesen táplálkozzunk. Vegyük számba azonban a lelki egészséget is! A kerekebb domborulatok népszerűsítésében és nők tömegének (ön)elfogadásában rengeteget segíthet egy vezető divatmagazin, egy tanulságos festmény-átalakítás, a blogok, a közbeszéd, vagy az óriásplakátok fehérnemű reklámjainak hús-vér nőalakjai és kedvelt márkák plus size kollekciói.

Természetes, hogy koronként más és más nőideál létezett. A plus size modellek szerepeltetése, a nagyobb nyilvánosság, ha nem is képes megváltoztatni jelenlegit (és talán nem is szerepe), de elindult valami. Egy szemlélet, amely nyíltan élvezi a világ sokszínűségét a gömbölyded, nőies formákon keresztül egyaránt. Nem csak a divatiparban, hanem a hétköznapok kifutóin is. Viszont, ha már a határvonalak tágításánál és a szemléletváltásnál tartunk… Őszintén várom azt az időt, amikor a divatipar a plus size modelleken túl felfedezi a plus age modelleket is.  Igény a túloldalon van, ugye Hölgyeim, Uraim?

Bordács Rita

Hivatkozott oldalak:

http://www.vogue.it/vogue-curvy

http://www.curvycan.it/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2098355/What-Botticelli-Photoshop-Artist-imagines-classic-images-goddess-love-Venus-size-zero-treatment.html

Kép forrása:

http://www.erikademmer.com/


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook