Facebook… Barát vagy ellenség?

2012.10.06. - Stíluskommunikáció

Az emberi mivolt velejárója a hibakeresés. Természetes hát, hogy ha meghalljuk a „Facebook” szót a pillanat töredéke alatt több érvet hozunk fel ellene, mint, ha évekig gyűjtögetnénk a pozitív hatásait. Vajon ennyire nyilvánvaló negatív befolyással bír vagy ez is csupán egy, a birka jellegű társadalom egyik tagjának a tapasztalata, amit azután mindenki átvesz? Van-e határ, amin belül maradva csak az előnyeit tapasztaljuk, vagy aki egyszer ráérez, azt beszippantja a rendszer?

 

Hatások és az egészségünk

Számos tanulmány, cikk és internetes portál foglalkozik a Facebook és az egészség kapcsolatával, de egy sem teszi le a voksát egyik oldalon sem. Talán mert az éremnek is két oldala van és a „jó” sem létezhet „rossz” nélkül, így a befolyásolás irányainak mértéke sem teljesen kézenfekvő.

Az ithacai Cornell Egyetem kutatásai szerint a Facebook hatékonyan növeli az önbizalmat, táplálja az önértékelést, köszönhető ez annak, hogy a saját profil oldalunkon bármilyen információt közölhetünk magunkról függetlenül a valóságtól. A Lancaster Egyetem kutatói kimutatták azt is, hogy a portál bizalomépítő jellegű, ezzel összefüggésben pedig, hogy általa legyőzhető a félelem és a magányosság.

„Az emberi mivolt velejárója a hibakeresés”. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy megjelent egy új betegség, amit „Facebook-depressziónak” hívnak. Ennek lényege, hogy a felhasználó még intenzívebben hasonlítgatja magát ismerős vagy ismeretlen személyekhez, kudarcnak éli meg, ha az információ, amit megosztott akár kép, akár szöveg formájában nem kap kellő „like”-ot, vagy nem kommentelik a felhőkarcolókká tornyosult elvárásainak megfelelően. Ezen kívül fontos megemlíteni az étkezési zavarokat és a veszélyes szexuális életet, amit szinte bármelyik internetes oldalnál ki lehet(ne) mutatni.

Ez hogyan hat az egészségünkre? Véleményem szerint negatívan, aminek egyetlen oka van: a mértéktelen felhasználás, függőség. Ha az élettani hatásokat vizsgáljuk, megállapítható a szemkárosodás, a hallás romlása, görbe gerincoszlop, amely kifejezetten a számítógép használatból adódik, amibe a „facebookozás” is beletartozik. A hamis kép, amit magunkról kialakítunk, hogy jobban szeressenek, hogy népszerűbbek legyünk mind csupán az illúzió varázsa, amit ha nem igazolnak vissza az ismerősök, ismeretlenek a kártyavár összeomlik, a túlzott „like” hatására pedig a saját realitásérzékünket is elveszítjük. Ördögi kör ez, amiből egy idő után csak segítséggel lehet „kigyógyulni”. A felszínes barátságok, a tönkrement párkapcsolatok, szociális viszonyok esetleges temetője ez, amennyiben nem találjuk meg az arany középutat.

 

Arany középút

S, hogy mi az arany középút? Úgy gondolom egyénfüggő. Mert vannak olyan emberek, akik szimpla kapcsolattartásra használják, vannak, akik tudományos, kulturális és sok minden másfajta információ átadására, marketingre, reklámra és akadnak olyanok is, akiket ha kiszakítanánk a Facebook világából akár csak egy órára is, beleőrülnének. Az arany középút talán ott kezdődik, hogy górcső alatt vizsgáljuk magunkat és a cselekedeteinket, hogy mit miért teszünk, nem teszünk. És ez a Facebookra is igaz.

Tény, hogy a mezsgye a hatásokat illetően csupán hajszálnyi vékonyságú, de mértékletességgel minden bizonnyal egyensúlyban lehet tartani. Érdemes tisztában lenni tehát ezzel a bizonyos határvonallal, hogy eldönthessük a Facebook a barátunk vagy az ellenségünk.

 Bucsányi Renáta

Szakirodalom:

http://www.everydayhealth.com/healthy-living/0406/the-facebook-effect-good-or-bad-for-your-health.aspx

http://soulbook.blog.hu/2011/06/01/a_facebook_hatasa_szemelyisegunkre_es_egeszsegunkre

http://www.drweil.com/drw/u/QAA400913/Are-Facebook-and-Twitter-Healthy.html

http://www.kamaszpanasz.hu/hirek/lelek/3423/facebook-depresszio


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook