„Hajművészeti” kiállítás Párizsban

2012.10.06. - Stíluskommunikáció

“Hajművészeti” kiállítás nyílt a természeti népek művészetének szentelt párizsi Quai Branly múzeumban, amely évezredek frizuradivatját mutatja be a látogatóknak.

A haj művészete – frivolitások és trófeák című tárlat 280 tárgy tükrében mutatja be a haj szerepét a divatban és a művészetben, a vallásban és a kultúrában az őskortól napjainkig. A kiállítás festmények, fényképek és szobrok mellett Afrikából, Ázsiából, Amerikából, természeti népektől származó érdekességeket is felvonultat. Így láthatók indián skalpok, ecuadori zsugorított fejek, perui múmiák koponyái, ahogy emberi hajból készült, vagy emberi hajjal dekorált álarcok, ékszerek, talizmánok, ruhák és fegyverek – olvasható a New York Times honlapján.

“Felejtsük el a torzonborz ősemberről alkotott sztereotípiákat, a barlanglakók már Kr. e. 21 000 táján gondosan vágták és »fodrászolták« a hajukat” – hangsúlyozza Yves Le Fur, a tíz hónapon át megtekinthető tárlat kurátora.

A kiállítás elején Európa 16-19. századi nagyjainak márvány és bronz mellszobrai sorakoznak, demonstrálva kontinensünk korabeli hajdivatját. Velük szemben afrikai és kínai műalkotások sorakoznak semmivel sem kevésbé pompázatos frizurával. A korabeli “hajköltészetet” dicsőíti Mária Magdolna 14. századi szobra is, ahogy az 1900-ból származó kősellő, “aki” fürtjei mögül mosolyog. Bemutatja a kiállítás azt is, hogy miként alakultak ki a hajszínnel kapcsolatos sztereotípiák, amelyek szerint a szőkék angyalok, szentek és anyák, a feketék kalandornők és szexszimbólumok, míg a vörösek drámai hősnők.

A kiállítás arra is rávilágít, hogy miként változott a hajkorona “jelentése”. A középkorban, a Karoling-ház uralkodása idején (8-10. század) a hosszú haj a királyi származás jele volt, másutt a vallási “odaadást”, esetleg a gyászt szimbolizálta. A katonák, szerzetesek és a skinheadek viszont kopaszra borotválták koponyájukat.

“A hajnak nincs állandó jelentése, változó társadalmi »kódokat« közvetít” – magyarázta Yves Le Fur.

Rövidfilmek mutatják be a hajkorona és a fájdalmas veszteség közötti kapcsolatot. A 19. század végén, vagy a 20. század legelején Madagaszkáron készített film egy özvegyasszonyt mutat torzonborz, fésületlen hajzattal. A helyi szokások szerint ugyanis a megözvegyült nők férjük halála után egy éven át nem mosták meg a hajukat, hogy ne hívják fel magukra az esetleges kérők figyelmét.

A hajzatra, mint a büntetés eszközére világít rá az a fekete-fehér film, amelyet a második világháború során Franciaország felszabadításakor forgattak: a felvételeken kopaszra borotvált francia nők láthatók, akik hajkoronájuk elvesztésével fizettek azért, mert szexuális kapcsolatuk volt a német megszállókkal.

MTI 2012. szeptember 26., szerda 19:10


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook